Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı suçu
Assassination of and physical attack towards the president of the republic
  1. Tez No: 592317
  2. Yazar: EBUZER ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Devletin taşıyıcısı olduğu birtakım değerler ve menfaatler, Devlete karşı suçlar ile korunmaktadır. Türk Ceza Kanunu'nun dördüncü kısım beşinci bölümünde ise Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar düzenlenerek bu husustaki değer ve menfaatler korunmaktadır. İnceleme konumuz Cumhurbaşkanına Suikast ve Fiilî Saldırı Suçu da bu bölümde düzenlenmiştir. Bu suç ile, Devletin ve Milletin bütünlüğünün temsilcisi olan Cumhurbaşkanının hayatı, vücut bütünlüğü, şahsına ait hukuksal değerleri ve Cumhurbaşkanının temsil ettiği topluma ait hukuksal değerler korunmaktadır. Suçun koruduğu hukuksal değerin önemi nedeniyle, suçun kanuni tanımında bir kısım özellikli durumlar bulunmaktadır. Öncelikle Cumhurbaşkanına suikastın teşebbüs aşamasında kalmış olması hususunda genel hükümlere göre cezanın azaltılması benimsenmemiş, bunun yerine suçun teşebbüs aşamasında kalmasında dahi suç tamamlanmış gibi ceza verileceği öngörülmüştür. Ayrıca Cumhurbaşkanına fiilî saldırıda bulunulması durumunda da kanundaki ilgili suça atıfta bulunularak suçun cezasının artırılmasına gidilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmamızda, ilk bölümde suç ile ilgili kavramlara, suçun tarihsel gelişimine, suçun ceza kanununun sistematiğinde bulunduğu yere ve düzenlemesine, suçun düzenlendiği diğer ülkelerdeki düzenlemelere, suç tipinin varlığının yerindeliğine ve siyasal suçlar ile suçun siyasal suç bakımından gösterdiği özelliğe değinilmiştir. İkinci bölümde ise suç inceleme sistematiği çerçevesinde suç incelenmiş, suç açısından özellik gösteren hususlara daha ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Son bölümde ise suçun özel görünüş biçimleri, yaptırım ve muhakeme usulü değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crimes against the state maintain some values and interests of the state. According to Turkish Penal Code Chapter Four, Part 5, these values and interests are protected with the regulation of punishments against the“Constitutional Order and its Functioning”crimes. Our topic, which is the crime of the assassination of the president and any kind of assault against him/her, is explained in this part. The crime maintains values of the society presented by President and the life of the President and other kinds of legal values, which represent the unity of the country and the nation. Because of the importance of the legal value, which is maintained by the crime, there are some special situations in the legal definition of the crime. Firstly, according to the general provisions, even if the assassination of the president remains as an attempt, the punishment is not mitigated, instead of this, this crime is considered as a completed one and the punishment is given under this condition. Moreover, the punishment of any kind of assault against the president is aggravated by referring the crime in the code. In the first of the three sections constituting this work, the terms relating to this crime, historical developments regarding the crime, the systematic placement of the crime, the name used for the crime, the corresponding provisions under comparative law, the necessity of the existence of this crime and concept of political crimes are discussed. In the second section, the crime has been studied in detail under the criminal review methodology. Finally, the special appearances of the crime and the stipulated sanction are discussed.