Üniversite mezunlarının resim sanatına ilgileri ve resim eğitimine yönelik görüşleri:Kırıkkale ili örneği
Interest of university graduates in the art of painting andtheir views on painting education: Kırıkkale province sample
- Tez No: 592316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN BANGİR ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bir toplumda yaşayan bireylerin sanat eğitimine ilgisi, sanat eğitimi ve sanatın gerekliliği hakkındaki düşünceleri gelecek kuşakların eğitimi ve toplumsal kültüre olan katkısı açısından önemlidir. Bu çalışma, üniversite mezunlarının resim sanatına ilgilerine ve sanat eğitimine yönelik görüşlerini betimlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden“kolay ulaşılabilir durum örneklemesi”kullanılmıştır. Çalışma grubunu Kırıkkale ilinde yaşayan üniversite mezunları (390) oluşturmuştur. Katılımcıların %56.2'si kadın, %43.8'i erkektir. Yaşları 22 ila 64 arasındadır. Katılımcıların % 50.5'i çalışmakta %49.5'i ise çalışmamaktadır. Çalışan katılımcıların meslekleri; memur/işçi, unvanlı memur ve serbest meslek biçiminde gruplandırılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan“tamamen katılıyorum”ile“hiç katılmıyorum”arasında değişen beşli dereceleme ölçeği ile toplanmıştır. Anket formu toplam 56 maddeden oluşmaktadır. Anketin resim sanatına ilgiye ilişkin 31 maddeden oluşan kısmının Cronbach Alpha (α) güvenirlik katsayısı . 96; sanat eğitimine ilişkin 25 maddeden oluşan kısmının Cronbach Alpha (α) güvenirlik katsayısı ise .91'dir. Araştırma sonuçlarına göre üniversite mezunlarının resim sanatına ilgilerine ilişkin görüşlere bakıldığında katılımcıların az ve orta düzeyde resim sanatına ilgili oldukları anlaşılmıştır. Katılımcıların sanat eğitimine ilişkin görüşlerinde ise daha olumlu ifadelere rastlanmıştır. Katılımcılar, sanat eğitiminin önemine inanmakta, eğitim kurumlarında verilen sanat eğitiminin yetersiz olduğunu düşünmektedirler. Sanat eğitimin niteliğinin geliştirilmesi ve yaşam boyu öğrenme kapsamında sanat eğitiminin her düzeyde verilmesi gerektiği görüşündedirler.
Özet (Çeviri)
The interest of individuals in a society in art education, their thoughts on art education and the necessity of art are important in terms of the education of future generations and their contribution to social culture.The main objective of this study is to describe interest of university graduates in the art of painting and their views on art education. In this research, survey model was employed. In the study,“convenience sampling”, one of the purposeful sampling methods, has been utilized. The study group was comprised of university graduates (390) living in Kırıkkale province. 56.2% of respondents were female and 43.8% were male. Their ages range from 22 to 64. 50.5% of respondents work while 49.5% do not. The occupations of the participants are grouped in the form of civil servants/workers, high-rank civil servants and self-employed. The data of the study were collected through a five-point scale ranging from“totally agree”to“totally disagree”, prepared by the researcher. The questionnaire form consists of 56 items. Cronbach's Alpha (α) reliability coefficient of the 31 items of the questionnaire related to the interest in painting is. 96, while it is .91 for the 25-item on art education. According to the results of the research, when we look at the views of the university graduates regarding their interest in the art of painting, it is understood that the participants were interested in the art of painting at a low and medium level. The participants were more positive in their views on art education. Participants believe in the importance of art education and think that art education offered in educational institutions is inadequate. They are of the opinion that the quality of art education should be improved and that art education should be given at all levels within the scope of lifelong learning.