Atatürk dönemi savaş sanayi üretimi
Ataturk era war industry reproduced
  1. Tez No: 592334
  2. Yazar: GÖKHAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Defense and Defense Technologies, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, Atatürk döneminde savaş üretim sanayiindeki gelişmeler ve cumhuriyetteki yansımalarını ortaya koymaktır. Her ülke gibi Türkiye için de savaş üretim sanayiinin bağımsızlığı ve kendine yetebilir hale gelmesi, bağımsızlık yolunda en önemli faktörlerden biridir. Bu doğrultuda Atatürk, bir ülkenin tam bağımsızlığını kazanabilmesi için o ülkeyi var eden her bir değer gibi savaş üretim sanayiinin de bağımsızlığının önemini savunmuştur. Sonuç olarak da Atatürk dönemi savaş üretim sanayiinin incelendiği bu çalışmada; seferberlik olan ve gelişim ivmesi yükselen genç Cumhuriyet'te zorlu koşullarda gerekli olan ihtiyaçların önemli ölçüde karşılandığı atılımlar yapıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the developments in the war production industry in the period of Atatürk and its reflections in the republic. As well as Turkey's independence war industrial production for each country and become self-sufficient, is one of the most important factors towards independence. In this respect, Atatürk defended the importance of war production industry's independence as every value that created a country in order to gain the full independence of a country. As a result, in this study examining the war production industry of Atatürk period; In the young Republic, which has been mobilized and whose development momentum has increased, it has been observed that there have been strides to meet the necessary needs in difficult conditions.