Kronik obstrüktif akciğer hastalığında teofilinin akım-oran indeksi üzerine etkisi
Effect of theophylline on the flow-ratio index in chronis obstructive pulmonary disease
- Tez No: 59236
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SÜERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Bu çalışma; kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) tek doz intravenöz teofilinin bronkodilatör etkisini araştırmak için planlandı. Teofilinin bronkodilatör etkisini belirlemede, geleneksel solunum fonksiyon testlerinin yamsıra, akım-oran indeksi de (FR75) incelendi. Çalışma; akut atak döneminde bulunan 42 KOAH'lı hasta üzerinde, çift kör, plasebo kontrollü metodla gerçekleştirildi. 21 hastaya (18 erkek, 3 kadın, yaş ortalaması 60.1 ± 2.34) 6 mg/kg dozunda intravenöz teofilin uygulanırken, diğer 21 hastaya ( 19 erkek. 2 kadın, yaş ortalaması 59.5 ± 3.25) sadece serum fizyolojik enjekte edildi. İntravenöz enjeksiyonlardan önce ve 10 dakika sonrasında solunum fonksiyon testleri yaptırıldı ve akım-oran indeksleri hesaplandı. Teofilin uygulanmasından sonra plaseboya göre, FR75 ve diğer solunum fonksiyon testi değerlerinde bir üstünlük bulunmadı. Dolayısıyla KOAH' m akut atak tedavisinde; intravenöz teofilinin ilk seçilecek ve tek başına kullanımı yeterli olabilecek bir bronkodilatör olamıyacağı sonucuna varıldı. 20
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECT OF THEOPHYLLINE ON THE FLOW-RATIO INDEX IN CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE This study was designed to assess the bronchodilator effect of single dose intravenous theophylline in chronic obstructive pulmonary disease (COPD). In addition to standard pulmonary function tests, the flow-ratio index (FR75) was also investigated and included in this study. We conducted a randomised, placebo- controlled, double blind trial in 42 patients at exacerbation stage. Twenty-one patients (18 males, 3 females, 60.1±2.34 years mean age) received 6 mg/kg of intravenous theophylline while the remaining 21 patients (19 males, 2 females, 59.5 ±3.15 years mean age) received only intravenous serum physiologic. The pulmonary function tests and flow -ratio index were determined before and 10 minutes after the intravenous injections. There was no significant increase in pulmonary function tests and FR75 after drug administration compared to the placebo group. It is therefore, concluded that in the treatment of patients for exacerbation of COPD, intravenous theophylline can not be the first choice and can not be solely used as a bronchodilator drug. 21