Kronik obstrüktif akciğer hastalığında inhaler steroidin solunum fonksiyon testleri ve havayolu inflamasyonu üzerine etkisi
- Tez No: 60527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ARZU MİRİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Genel olarak sigara içimi sebebiyle oluşan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), ciddi bir halk sağlığı sorunu olup morbidite ve raortalitenin önemli bir sebebidir. Havayolu inflamasyonu, KOAH patogenezinde önemli bir rol oynamasına rağmen, steroidlerin havayolu inflamasyonu üzerine etkisi kesinlik kazanmamıştır. Bu çalışmada inhaler bir steroid olan budesonid'in stabil KOAH'lı hastalarda Solunum Fonksiyon Testleri (SFT) ve bronşial inflamasyon üzerine olan etkisini inceledik. Çalışma iki grup üzerinde planlandı. Gruplar Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran KOAH'lı olgular arasından rastgele seçilerek oluşturuldu. Birinci gruptaki olgulara, oral teofilin 400 mg/gün, inhaler Budesonid 800mcg/gün ve inhaler terbütalin sülfat 2mg/gün, ikinci gruptaki olgulara, oral teofilin 400 mg/gün ve inhaler terbütalin 2 mg/gün 12 haftalık süre ile verildi. Çalışmanın başlangıcında ve 12 haftalık tedavi sonrası olguların SFT'leri ve balgamlarının sitolojik analizi yapıldı. Sonuçlar istatistiki olarak değerlendirildi. Çalışmamızda; KOAH'lı olguların balgamının sitolojik analizinde nötrofiller hakim hücrelerdi ( Birinci grup olgularda nötrofil(%): 0.75 ± 0.2; ikinci grup olgularda nötrofil(%): 0.74 ± 0.02 idi). Inhaler steroidler KOAH'lı olguların spirometrik değerlerinde belirgin düzelme sağlarken (VC: p < 0.001, FVC: p < 0.001, FEVı : p < 0.01, MMFR: p < 0.001), bronşial inflamasyonun bir göstergesi olan nötrofil üzerine etkisi yoktu (p > 0.05). Sonuç olarak; KOAH tedavisinde inhaler steroidlerin yeri olduğuna inanmaktayız. Fakat bunun uzun süreli ve geniş katılımlı çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
IH SUMMARY Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a serious public health problem, due to largely to cigarette smoking, and also an important cause of morbidity and mortality. Inflammation of the airways has an important role on the pathogenesis of COPD. The effect of steroids on airway inflammation, however, has been controversial. In this study, we investigated tothe effects of an inhaler steroid, budesonide, on bronchial inflammation and respiratory function tests in patients with COPD. The study was planned for two separate groups. The groups were randamly obtained in between COPD patients who admitted to outpatient clinic. In first group, oral theopylline, 400 mcg/d, inhaled terbutaline sulfhate, 2mg/d, and inhaled budesonide 800 mcg/d were given during the twelve weeks of period. In second group, only oral theophylline and inhaled terbutaline sulfhate were applied with same doses and period. In the beginning of the study and at the end of the twelve weeks of treatment period, respiratory function tests and cytologic analysis of sputum were performed in all ceses. The results were evaluated statistically. In our study, neutrophils were dominating cells on cytologic analysis of sputum in patients with COPD ( In first group, the percentage of neutrophil was 0.75 ± 0.2, and in second group was 0.74 ± 0.02). While the inhaled steroid caused significant improvements of spirometric values, there was no effect the neutrofils which is an indicator of bronchial inflammation. In conclusion, we believe that inhaled steroids have an important role in treatment of COPD. Further large-scale clinical trials to clarify this subject are essential.