Sanata dahil olmayanın resme giriş süreci
Addition process of non-artistic elements to the painting
- Tez No: 592369
- Danışmanlar: PROF. HAKİME NUR GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada“Her şey sanata dahil mi?”sorusu ile yola çıkılmış ve sanatla doğrudan ilgisi olmayanın; en genel anlamıyla sanatın, sanatçı yaşamının ve resmin içine dahil oluş sürecini araştırmak amaçlanmıştır. Kişisel bir sanatsal etkiye uğrama süreci sonucunda yapılmış eserleri değerlendirmek, çalışmanın temel inceleme konusu olarak belirlenmiştir. Bir insanın kendisi, inceleyebileceği en tanıdık alandır. Tez süresince yapıtlar meydana getirilmiş ve araştırmacı bir rol model olarak ele alınmıştır. Araştırmacı yaşamda sanatla ilgili sevdiği ve etkilendiği her şeyi“bir arada”olmak koşuluyla toplar, biriktirir ve değerlendirir. Resim ve heykel alanlarından etkilendiği sanatçılar ve eserleri incelenirken; araştırmacının kendi çalışmaları resim sanatı ile sınırlı tutulmuştur. Tezin formatı, konusu gibi“kendiliğindenlik”esasına bağlı kalınarak oluşturulmuştur. Konuya yönelik yapılan literatür taraması ile yayınlar, kaynaklar ve eser görselleri üzerinde inceleme yapılarak yorumlama ve değerlendirme gibi işlemlere yer verilmiştir. Çalışma kapsamında nitel veri toplama yöntemine başvurulmuş; betimsel araştırma modeliyle mevcut durum, şartlar ve özellikler“El Yazıları”başlıklı bölüm ile desteklenerek olduğu gibi aktarılmaya çalışılmıştır. Sanatın ve yaşamın paralel ve çapraz ilişki içinde olduğu yaklaşımıyla hazırlanan ve sanatsal etkilenmenin içgüdüsünü konu alan bu çalışmada, sanatsal etkilenme sürecinin çok çeşitli olabileceği ve bunun sonucunda çıkan eserlerin de yeni etkilenmelere yol açtığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is started with the question that“Is everything included in art?”and it is aimed to investigate those which are not directly relevant to art; in most general sense the process of inclusion of artist's artistic life into painting. Evaluating the artworks produced as a result of a personal artistic process was determined as the main subject of the study. For a person, herself is the most familiar area that she can work on. During the thesis, the artworks were created and the researcher was considered as a role model. Researcher collects everything, she likes and is influenced in her life under the condition of togetherness. While searching the works of the artists both from painting and sculpturing field, The researcher's own works were limited to painting. The format of the thesis is based on the“spontaneity”principle, like the subject of it. Processes like; researcing, interpreting and evaluating the publications, resources, and visuals of artworks related with the literature review on the subject are included in this study. Qualitative data collection method was used within the scope of the study; with descriptive research model, the current situation, conditions and characteristics are tried to be conveyed as they are by supported with the section entitled“Handwritings”. In this study which is mainly prepared with the idea that; art and life are in parallel and cross correlation and centers upon the instinct of artistic attraction, it is concluded that artistic attraction can be in many different ways and works come out of this process can lead to new influences.