Çalışanın kişilik özellikleri ve psikolojik güçlendirmenin iş motivasyonu üzerine etkileri: Türkiye ve Yemen uygulaması
The effects of personality characteristics of the employee and psychological empowerment on work motivation application of Turkey and Yemen
- Tez No: 592388
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma Yemenli ve Türk sivil toplum kuruluşları çalışanlarından oluşan toplam 165 katılımcıdan oluşan örneklemin motivasyonu üzerinde kişilik özellikleri ve psikolojik güçlendirmenin etkilerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 82'si Yemenli, 83'ü Türk'tür. Katılımcıların kişilik özellikleri 5 Faktör Kişilik Envanteri yardımıyla, psikolojik güçlendirme düzeyleri Psikolojik Güçlendirme Ölçeği yardımıyla ve motivasyon düzeyleri ise Motivasyon Ölçeği yardımıyla belirlenmiştir. Örneklemin öncelikle betimleyici istatistikleri verilmiş, ardından hipotezlerin test edilmesi için çoklu regresyon analizinden, demografik özelliklere göre değişkenliğin belirlenmesi için ise ANOVA ve t testlerinden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, psikolojik güçlendirmenin katılımcılar için motivasyon aracı olmadığını, buna karşılık gelişime açık bir kişilik yapısına sahip olmanın motivasyonu olumlu etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda işe alımlardan önce yapılacak kişilik testleri sonucunda gelişime açık kişilik özelliğine sahip olanların işe alınması ile daha motive çalışanlara sahip bir örgüt yapısına sahip olmak mümkün olacaktır. Motive çalışanlardan oluşan bir örgüt yapısı ise örgütsel başarının anahtarı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the effects of personality traits and psychological empowerment on the motivation of a sample of 165 participants from Yemen and Turkish NGOs. 82 of the participants were Yemeni and 83 were Turkish. Personality characteristics of the participants were determined with the help of 5 Factor Personality Inventory, psychological empowerment levels were determined with the help of Psychological Empowerment Scale and motivation levels were determined with the help of Motivation Scale. Firstly, descriptive statistics of the sample were given, then multiple regression analysis was used to test hypotheses and ANOVA and t tests were used to determine variability according to demographic characteristics. The findings of the study show that psychological empowerment is not a motivation tool for the participants but having a personality structure open to development positively affects motivation. In this context, as a result of the personality tests to be conducted before recruitment, it will be possible to have an organizational structure with more motivated employees by hiring those who are open to development. An organizational structure of motivated employees will be the key to organizational success.