Serada yetiştirilen hıyarın demir içeriği üzerine değişik organik gübre ve demirli bileşiklerin etkisi
Effects of varıous organıc manures and ıron compounds on ıron content of cucumber grown ın greenhouse
  1. Tez No: 592395
  2. Yazar: MERVE OMARAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, FeSO4.7H2O katkılı ve katkısız değişik kaynaklı organik gübrelerin serada yetiştirilen hıyarın meyve örneklerinin toplam Fe, yaprak örneklerinin aktif ve toplam Fe içerikleri ile toprakların yarayışlı Fe durumlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Serada Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulan denemede, test bitkisi olarak hıyar yetiştirilmiştir. Mantar kompostu, vermikompost, çiftlik gübresi kompostu, tavuk gübresi kompostu, leonardit ve kontrol araştırmada kullanılan organik gübrelerdir. Farklı organik gübreler, FeSO4.7H2O ile katkılı ve katkısız olmak üzere kombine edilmesiyle kontrol uygulamasıyla birlikte 11 deneme konusu 33 saksıda yürütülmüştür. Saksılara organik gübreler Fe içeriklerine göre, 50 mg Fe kg-1 hesabıyla uygulanmıştır. Organik gübrelerle birlikte uygulanan FeSO4.7H2O saksılara 25 mg Fekg-1 hesabıyla verilmiştir. Deneme öncesi analizleri yapılan saksı topraklarına, eksikliği belirlenen Fe dışındaki besin elementleri temel gübreleme şeklinde karıştırılmıştır. Hıyar fideleri saksılara dikildikten yaklaşık iki ay sonra hasat edilmiştir. Yaprak örneklerinde aktif Fe, değişik meyve kısımlarında toplam Fe ve bazı makro ve mikro besin elementlerinin analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; farklı uygulamaların değişik bitki kısımlarının aktif ve toplam Fe içerikleri üzerinde önemli düzeyde etkili olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte FeSO4.7H2O katkılı ve katkısız organik gübrelerin yaprak ve meyve örneklerinin bazı besin elementleri içerikleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine comparative effects of FeSO4.7H2O enriched organic fertilizers with various sources on the contents of total and active Fe in the test plants and available Fe status in the soil. The greenhouse experiment was established in randomized block design with three replications. Cucumber was used as a test plant. Mushroom compost, vermicompost, farmyard compost, poultry compost, leonardite and control as organic fertilizers were applied into the pots alone and in combination with FeSO4.7H2O. Amounts of organic fertilizers applied were calculated on the basis of having 50 mg Fe kg-1 in each pot.Amount of FeSO4.7H2O was calculated in order to have 25 mg Fe kg-1 in each pot. Base fertilization including macro and micro nutrient elements except for Fe was applied to the soil before the experiment was established. The plants were harvested after 2 months from the experiment was started. Active Fe contents in leaves and total Fe, some macro and micro nutrient element contents in leaves and different fruit parts were determined. According to the results obtained from the experiment, different treatments in the experiment changed significantly active and total Fe contents in the plant parts. At the same time, alone and FeSO4.7H2O enriched organic fertilizers affected some nutrient element contents in the both leaf and fruit samples.