Mevsimlik tarım işçisi aile çocuklarının ortaokul öğrencilerine göre bilim insanı algılarının belirlenmesi
Determination of seasonal perceptions of seasonal agricultural workers family children according to secondary school students
  1. Tez No: 592396
  2. Yazar: ÖMER DEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, Şanlıurfa ilinde ikamet eden ve Ordu'ya fındık toplamaya gelen ailesi mevsimlik tarım işçisi (MTİ) olan 5-8. sınıf 163 ortaokul öğrencisiyle yapılmıştır. Çalışmanın amacı Türkiye'nin en dezavantajlı grubunu oluşturan bu öğrencilerin bilim insanı algılarını belirlemektir. Araştırma karma yöntem olarak belirlenmiş 'Bilim İnsanı Tutum Ölçeği' ve 'Bir Bilim İnsanı Çiz Testi' (DAST) uygulanmıştır. Güvenirliği Cronbah Alpha .90 tespit edilen 34 maddeden oluşan 5'li likert tipi tutum ölçeği veri analizinde IMB SPSS Statistic 22 paket programı kullanılmıştır. DAST analizinde DASTC kullanılmıştır. Tutum ölçeğinden elde edilen verilerde cinsiyet ve yaş farklılığının bilim insanı algısında anlamlı bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Öğrenciler bilim insanını laboratuvar ortamında çalışan, deneyler ve icatlarla uğraşan, çoğunlukla erkek ve sakallı çizmişlerdir. Bu zamana kadar yapılan çoğu çalışma bu sonucu desteklemektedir. MTİ aile çocuklarının okula devamlılığı 3-4 ay arasında değiştiği göz önüne alındığında örgün eğitime devam eden diğer öğrencilerden farklı bir sonuç elde edilmemesi bilim insanı algısının önemli ölçüde okulda oluşmadığı sonucuna götürmüştür. Çocukların izlediği çizgi film, reklam okuduğu dergi ve kitapların detaylı analizine ihtiyaç vardır. Doğru bilim insanı imajı oluşturmak için müfredatta özellikle yer alması gelecek meslek seçimi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on 5-8 years old family of seasonal agricultural workers living in Şanlıurfa province. Grade 163 secondary school students. The aim of this study was to determine students' perceptions of scientists that make up Turkey's most disadvantaged groups. Science Attitude Scale 'and Draw a Scientist Test' (DAST) were applied as a mixed method. IMB SPSS Statistic 22 package program was used for data analysis of 5-point Likert-type attitude scale consisting of 34 items whose reliability was determined as Cronbah Alpha 0.90. DASTC was used for DAST analysis. According to the data obtained from the attitude scale, it was found that gender and age differences did not create a significant difference in the perception of scientists. The students have drawn the scientist working in the laboratory, dealing with experiments and inventions, mostly men and beards. Most studies so far support this conclusion. Considering that the school attendance of family children ranged from 3-4 months, the fact that no different results were obtained from the other students attending formal education led to the conclusion that the perception of scientists did not occur significantly in school. There is a need for a detailed analysis of the cartoons that children watch, and the magazines and books they read. In order to create the image of the right scientist, it is especially important for the future career choice to be included in the curriculum.