Jips toleranslı bitkilerde (Achillea ketenoglui ve teucrium polium) epigenik varyasyonların rolü
The role of epigenic variations in jips tolerant plants (Achillea ketenoglui and teucrium polium)
  1. Tez No: 592423
  2. Yazar: ELİF NİDA BÜYÜKYANBOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızda, bitkiler için stres faktörü olan jipsli topraklarda yetişen bitkilerin epigenetik varyasyonları araştırılmıştır. Epigenetik uyum stratejilerini ortaya koymak üzere bir jipsofit ve bir jipsovag takson çifti seçilmiştir. Jipsofit takson Achillea ketenoglui ve Jipsovag takson Teucrium polium'dur. Teucrium polium türü farklı substratların epigenetik etkisini gözlemlemek için Jips, Serpantin ve Marn üzerinden toplanmıştır. Taksonların DNA metilasyonu, CRED-RA (Coupled Restriction Enzyme Digestion-Random Amplification/Çift Restriksiyon Enzimi Kesimi ve Rastgele Çoğaltım) yöntemiyle belirlenmiştir. Jips ve Serpantin üzerinden toplanan Teucrium polium örneklerinde yüksek polimorfizm yüzdesi elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre, Jips üzerinde yetişen bitkilerde DNA metilasyonu ile strese karşı uyum sağladıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, epigenetic variations of plants grown in gypsum soils, which are stress factors for plants, were investigated. A gypsophyte and a gypsovag taxon pair were selected to demonstrate epigenetic adaptation strategies. The gypsophite taxon is Achillea ketenoglui and the gypsovag taxon is Teucrium polium. Teucrium polium species were collected from gypsum, serpentine and marn to observe the epigenetic effect of different substrates. DNA methylation of taxa were determined by CRED-RA (Coupled Restriction Enzyme Digestion-Random Amplification). High polymorphism percentage was obtained in Teucrium polium samples collected from gypsum and serpentine. According to these results, it was concluded that DNA methylation in plants grown on gypsum were compatible with stress.