Etlik piliç üretiminde simbiyotik ilaveli civciv maması (Sulandırılmış besin takviyesi) kullanımının performans, besin madde sindirilebilirliği, bağışıklık sistemi ve kesim özellikleri üzerine etkileri
Effects of hatching supplement (Hydrated nutritional supplement) with symbiotic usage on performance, nutrient digestibility, immune system and slaughter characteristics in broiler production
- Tez No: 592427
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, kuluçkadan çıkan civcivlere ilk 24 veya 48 saatlik periyotta simbiyotik ilaveli civciv maması (SCM) (sulandırılmış besin takviyesi) uygulamasının performans, besin madde sindirilebilirliği, bağışıklık sistemi ve kesim özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Planlanan çalışmada toplam 64 tane günlük erkek (32 adet) ve dişi (32 adet) etlik civciv (Ross 308) kullanılmıştır. Civcivler rastgele 4 deneme grubuna (8 erkek+8 dişi/grup) ayrılmıştır. Bunlar; Grup 1: ilk 24 saat yem ve içme suyu verilmemiştir, Grup 2: ilk 24 saat civcivler yalnızca SCM ile beslenmiştir, Grup 3: ilk 48 saat yem ve içme suyu verilmemiştir ve Grup 4: ilk 48 saat civcivler yalnızca SCM ile beslenmiştir. Hayvanlar ilk 5 gün hariç bireysel olarak barındırılmıştır. Tüm gruplarda 24 ve 48 saatlik periyotların sonunda yem ve su hayvanlara ad-libitum olarak sunulmuştur Çalışma sonunda, SCM kullanımının performans kriterleri üzerine önemli bir etkisi olmadığı saptanmıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the effects of hatching supplement (hydrated nutritional supplement) with symbiotic (HSS) administration in the first 24 or 48 h periods of hatched broiler chicks on performance, nutrient digestibility, immune system, and slaughter characteristics. In the planned study, a total of 64 day old male (32) and female (32) broiler chicks (Ross 308) were used. The chicks were randomly divided into 4 treatment groups (8 males + 8 females / groups). These are as follows. Group 1: no diet and drinking water were given for the first 24 hours, Group 2: chicks were fed only HSS for the first 24 hours, Group 3: no diet and drinking water were given for the first 48 hours and Group 4: chicks were fed only HSS for the first 48 hours. The animals were housed individually except for the first 5 days. Feed and water were presented to the animals as ad-libitum at the end of 24 and 48 hour periods in all groups. At the end of the study, it was found that the HSS administration did not have a significant effect on performance criterias (P>0.05). While carcass, thigh and breast weights and yields did not show significant differences between the experimental groups (P>0.05), statistically significant differences were determined in terms of abdominal fat weight and ratio (P0.05), but not in the proventriculus weight.