İklim değişikliğine uyum politikalarına yönelik çiftçi algı ve davranışlarının analizi: Küçük Menderes Havzası örneği
Analysis of farmer perception and behavior towards the climate change adaptation policies: the case of Küçük Menderes Basin
  1. Tez No: 592428
  2. Yazar: YARKIN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA ATIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İnsanın etkisiyle ortaya çıkan ve yirmi birinci yüzyılın üzerinde tartışılan en önemli ve büyük çevre sorunu iklim değişikliğidir. İklime olan bağımlılığıdan dolayı tarım, iklim değişikliğine karşı en savunmasız sektörlerden biridir. Tarım sektörünün değişen koşullara uyum sağlaması ve bu doğrultuda politikalar oluşturulması üretimin devamlılığı açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı; havza için iklim değişikliğine uyum politikalarını çiftçi algı ve davranışları doğrultusunda belirleyerek, üreticilerin bu politikalara maddi katkıda bulunma ve ödeme istekliliğini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma; iklim değişikliği açısından risk altında bulunan Küçük Menderes Havzası'nda tarımın yoğun olarak yapıldığı Ödemiş, Bayındır, Tire ve Beydağ ilçelerinde gerçekleştirilmiş ve 171 üretici ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada üreticilerin algı ve davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesinde faktör analizi; bu analiz sonuçlardan yararlanılarak üretici grupları elde edilmesinde kümeleme analizi; üreticilerin çevresel tutumunun belirlenmesinde, çevresel tutum envanterinden yararlanılmıştır. Ayrıca üreticilerin görüş ve tercihleri doğrultusunda iklim değişikliğine uyuma yönelik bir politika oluşturmak ve üreticilerin bu politikaya yönelik ödeme istekliliklerinin ortaya konması için seçim denemesi modelinden yararlanılmıştır. Model sonuçlarına göre; üreticiler iklim değişikliğine uyum perspektifinden; sulama yöntemi olarak damla sulama yönteminin uygulanması için yılda 439,13 TL, yerel tohum çeşitlerinin kullanılması için 119,69 TL, hayvansal ve/ve ya yeşil gübre kullanılması için 64,09 TL ödemeye istekli olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Climate change generated via humankind is the most important and greatest environmental problem that has highly debated within the twenty-first century. Due to climate dependence, agriculture is one of the most vulnerable sectors to climate change. The adaptation of the agricultural sector to changing circumstances and the formation of policies in this direction are important for the continuity of production. The aim of this study; are to determine the climate change adaptation policies for basin toward the perceptions and behaviors of the farmers and to reveal the willingness to pay and contribute of producers for these policies. For this purpose, the research was carried out in Ödemiş, Bayındır, Tire and Beydağ districts where the agriculture is concentrated in Küçük Menderes Basin, which is at risk for climate change according to the projection researchs, and face-to-face surveys were conducted with 171 farmers. In the study, factor analysis to determine the factors affecting the perception and behavior of the producers; clustering analysis in order to obtain producer groups by using the factor analysis results; and also environmental attitude inventory in determining the environmental attitude of farmers were used. In addition, in line with the opinions and preferences of the farmers, a choice experiment model was used to form a policy for adaptation to climate change and to reveal the willingness to pay for this policy. According to model results; farmers from the perspective of adaptation to climate change; stated that they are willing to pay 439.13 TL per year for the application of drip irrigation method as an irrigation method, 119.69 TL per year for the use of local seed varieties, 64.09 TL per year for the use of animal and / or green fertilizer.