Hemşirelerde akılcı ilaç kullanımı konusunda farkındalık oluşturmada eğitimin etkisi
The effect of education on raising awareness on rational drug use in nurses
- Tez No: 592433
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hemşirelerde Akılcı İlaç Kullanımı Konusunda Farkındalık Oluşturmada Eğitimin Etkisi Öğrencinin Adı: Hayat Ezgi ESKİN Danışmanı: Prof. Dr. Ayşe Nefise BAHÇECİK Anabilim Dalı: Hemşirelik Anabilim Dalı Amaç: Araştırma, hemşirelerde akılcı ilaç kullanımı konusunda farkındalık oluşturmada eğitimin etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Ön test- son test randomize deney, kontrol gruplu gerçekleştirilen araştırma, Bursa ilinde bir yüksek ihtisas eğitim araştırma hastanesinde çalışmakta olan 102 hemşire ile gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak, Tanıtıcı Bilgi Formu ve araştırmacılar tarafından geliştirilen Akılcı İlaç Kullanımı Bilgi Formu kullanıldı. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistiksel analizler, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk test, Student t test, Pearson Ki-Kare test, Fisher- Freeman-Halton Exact test ve Fisher's Exact test Paired Sample t test ve Mann Whitney U test kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin, %53,9'u 26-35 yaş grubunda, %90,2'si kadın, %52,9'u evli, %80,4'ü lisans mezunu, %44,1'i 4-10 yıl mesleki deneyime sahiptir ve %53,9'unun 1-3 yıl arasında çocuk servisinde çalıştığı görüldü. Hemşirelerin eğitim öncesi akılcı ilaç kullanımı ile ilgili bilgi puanı ortalaması 55,29±16,87 puan, eğitim sonrası ise bilgi puanı ortalaması 70,59±19,55 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The Effect of Education on Raising Awareness on Rational Drug Use in Nurses Student: Hayat Ezgi ESKİN Advisor: Prof. Dr. Ayşe Nefise BAHÇECİK Department: Nursing Aim: The research was performed to determine the effect of education on raising awareness on rational drug use in nurses. Material and method: The research, which was performed using the pretest-posttest design with a randomized fashion using experiment and control groups, was carried out with 102 nurses working in a specialized training and research hospital in Bursa. Data were collected using the Introductory Information Form and Rational Drug Use Information Form that was developed by the researchers. Descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk test, Student's t-test, Pearson chi-square test, Fisher- Freeman-Halton exact test, Fisher's exact test, paired sample t-test and Mann Whitney U test were used to analyze the data. Results: Of the nurses, 53.9% were aged 26-35 years, 90.2% were women, 52.9% were married, 80.4% had bachelor's degree, 44.1% had 4-10 years of professional experience and 53.9% had worked in the pediatric unit for 1-3 years. Nurses' mean scores from the rational drug use information form before and after education were 55.29±16.87 and 70.59±19.55, respectively.