Otomotiv sektöründe kullanılan cam fiber takviyeli mühendislik plastiklerinin aşınma direncinin iyileştirilmesi
Improving wear resistence of glass fiber reinforced engineering plastics used in automotive industry
- Tez No: 592451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Termoplastik malzemeler iyi mekanik ve termal özellikleri nedeniyle otomotiv sektöründe geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu çalışmada ekstrüzyon yöntemi kullanılarak cam elyaf takviyeli poliamid 6 (PA6) malzemelerine farklı yüzdelerde sentetik, doğal grafit ve karbon nanotüp takviye edilmiştir. Ayrıca Termoplastik poliüretan (TPU) malzemesinin içerisine cam fiber ve grafit takviye edilmiş atık polytetrafluoroethylene (PTFE) ve saf PTFE takviyesi yapılmıştır. Tüm malzemelerin termal, mekanik analiz yapılmış. Daha sonra aşınma davranışları sürtünme katsayıları ve aşınma kayıpları tespit edilerek incelenmiştir. Aşınma testi sonucunda oluşan yüzeylerin görsel karakterizasyonu için taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri alınmıştır. Karakterizasyon deneyleri sonucunda POK, PA6 ve TPU tabanlı kompozit malzemelerde takviye miktarına bağlı olarak aşınma davranışlarının yanı sıra termal ve mekanik davranışlarınında iyileştiği tespitedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermoplastic materials are widely used in automotive sector due to their good mechanical and termal properties. In this study, glass fiber reinforced polyamide 6 (PA6) composite materials were produced with extrusion method by using different percentages of synthetic, natural graphite and carbon nanotube reinforcements. In addition Termoplastic polyurethane (TPU) materials which were reinforced with by means of glass fiber and graphite reinforced recycled polytetrafluoroethylene (PTFE) and natural polytetrafluoroethylene (PTFE) are investigated. Mechanical and termal characterization of the produced specimens are carried out. Afterwards coeffient of friction and wear loss were determined in order to evaluate the wear behaviours. After wear test, samples were examinated with scanning electron microscope (SEM) in order to evaluate the visual characterization of the worn surfaces. In consequence of performed characterization studies, depending on amount and type of reinforcement, PA6, POK and TPU based composite materials have shown not only improved wear performance, moreover materials have shown better mechanical and thermal behaviour.