Farklı oranlarda kullanılan yağı azaltılmış badem posasının tarhananın fizikokimyasal ve reolojik özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of reduced-fat almond pulp used at different proportions on the physico-chemical and rheological features of tarhana
  1. Tez No: 592452
  2. Yazar: EZGİ ŞENSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ TARAKÇI, PROF. DR. HASAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada soğuk pres yöntemi ile yağı azaltılmış badem, tarhana üretiminde kullanılarak yeni bir tarhana çeşidi elde edilmesi, beslenme ve duyusal özellikler yönünden daha zengin bir tarhana çeşidinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç ile badem öğütülüp un formuna getirildikten sonra yağı azaltılarak, buğday unu üzerinden % 0 (kontrol), % 5, % 10, % 15, % 20, % 25 ve % 30 oranlarında tarhana hamurlarına ilave edilmiş ve yağı azaltılmış badem posası katkılı tarhana örnekleri üretilmiştir. Tarhana numunelerine ait pH, titrasyon asitliği (L.A), yağ, kül ve protein sonuçları sırası ile 4.76-5.12, % 0.58-0.79, % 2.19-11.52, % 1.21-1.65, % 12.28-16.11 olarak belirlenmiştir. Tarhana çorbalarında yapılan renk analizi sonucu L*, a* ve b* değerleri sırası ile 59.52-47.68, -1.27-5.63, 28.92-42.16 aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to obtain a new type of tarhana using almond, whose fat reduced by cold press method, in tarhana production and to develop a more nutritious tarhana with better sensory characteristics. For this purpose, the fat content of almonds was reduced after grinding and on wheat flour basis; 0 % (control), 5 %, 10 %, 15 %, 20 %, 25 % and 30 % were added to the tarhana dough for production of tarhana with reduced-fat almond pulp. The pH, total acidity (as lactic acid%), fat, ash, and protein values of Tarhana samples were 4.76-5.12, 0.58-0.79 %, 2.19-11.52 %, 1.21-1.65 %, 12.28-16.11 %, respectively. L*, a*, and b* values were found as 59.52-47.68, -1.27-5.63, 28.92-42.16, respectively.