Application of low-density parity-check codes to watermarking channels
Düşük yoğunluklu eşlik denetim kodlarının damgalama kanallarına uygulanması
- Tez No: 112098
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET DUŞUK YOĞUNLUKLU EŞLİK DENETİM KODLARININ DAMGALAMA KANALLARINA UYGULANMASI Sayısal imge damgalama, imgelere telif haklarının korunması ya da meta veri taşıma gibi farklı uygulamalarda kullanılmak üzere belli bir bilginin gömülmesi olarak tanımlanabilir. Damgalama işlemi aynı zamanda bir haberleşme süreci olarak da olarak da ele alınabilir. Bu bağlamda gömülen bilgi damgalama kanalı üzerinden iletilmek iste nen bilgi, damgalanan imgenin kendisi ise diğer olası saldırılarla birlikte kanal gürültüsü olarak modellenebilir. Damganın gürültü ve olası saldırılara dayanıklı olması dışında, algılanamaz ol ması ve olabildiğince çok bilgi taşıması arzulanır. Ancak bu gerekirler birbirleriyle çelişmektedir. Algılanamazlık şartını sağlamak için damga gücünün çok düşük tu tulması gerekmektedir. Bu durum damga işaretini daha hassas yapmanın yanısıra, taşıyabileceği bilgi miktarını da ciddi bir biçimde kısıtlamaktadır. Belirli şartlar altında damgalama kanalının kapasitesi ve gömülen bilginin geri kazanılması sırasındaki hata oranı hata düzeltme kodlarının uygulanması ile iyileştirile- bilir. Bu çalışma ile düşük yoğunluklu eşlik denetim (DYED) kodlarının damgalama kanallarına uygulanmasını araştırıyoruz. DYED kodlarının üstün hata düzeltme nite liklerinin sadece kuramsal optimum kod çözücü ile değil, pratik kod çözücü ile de sağlanabileceği gösterilmiştir. DYED kodlarının başarımı gerek kodlamasız durum daki kapasiteyle gerekse Bose-Chaudhuri-Hochquenghem (BCH) kodlarının sonuçları ile karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT APPLICATION OF LOW-DENSITY PARITY-CHECK CODES TO WATERMARKING CHANNELS The objective of digital image watermarking is to embed some distinguishing piece of information within an image for different purposes such as copyright protection and data hiding. The digital watermarking process can also be seen as a communication task. From this point of view, the watermark signal is transmitted over the watermark channel, while the host data together with possible external attacks acts as part of the channel noise. Other than being robust to noise and attacks, watermarks are also required to be imperceptible and carry an adequate capacity of information. These requirements, however, are conflicting with each other. In order to be imperceptible the embedded watermark signal needs to be of very low energy. This not only makes the watermark vulnerable to noise and attacks but also limits severely the amount of information the watermark can carry. t Under certain conditions the channel capacity as well as the error rate can be improved by applying optimum decoding principles and error-correcting codes. In this thesis we investigate error correction for watermark channels applying low-density parity-check (LDPC) codes. It is not only theoretically shown that LDPC codes are very good when decoded with an optimal decoder, but also empirically demonstrated that these codes exhibit excellent performance with a practical decoder. We compare the results obtained by applying LDPC codes over the watermark channel both with the non-coded case and with other well-established codes such as the Bose-Chaudhuri- Hochquenghem (BCH) codes.