Development of cancer theraphy with ICG-PDT supported by gold nanoparticles
Altın nanoparçacık destekli ISY-FDT ile kanser tedavisi geliştirilmesi
- Tez No: 592529
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Biotechnology, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Fotodinamik terapi (FDT), uygun dalga boyunda ışık ile uyarılmış fotosensiti- zan ve ortamdaki oksijenin kullanılması ile oluşan fotokimyasal reaksiyonlar aracılığıyla istenmeyen hücrelerin öldürülmesine dayanan bir uygulamadır. Nanoyapılar içerisinde küresel altın nanoparçacık (AuNP) kolay sentezlenebilmesi ve konjugasyon özellikleri sayesinde kolay işlevselleştirilebilmesi ile ilgi çekici olmuştur. Bu çalışmada biyolo- jik dokulara optik girginliği diğer lazerlere kıyasla daha yüksek olan 809-nm lazer ile indosiyanin yeşilinin (ISY) altın nano taşıyıcıya yüklenerek kullanılması durumunda kanser hücreleri üzerinde oluşan FDT etkinliğinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla prostat (PC-3) ve kolon (Caco-2) kanser tiplerine ait hücrelere altın nanoparçacık- lara yüklenmiş ISY kullanılarak FDT uygulaması yapılmış ve sonuçlar kontrol gru- pları ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bu deneyler sırasında kullanılan ISY yüklü nanoparçacık dozunun etkinliğini ölçmek için hücre canlılığı MTT testi ile izlenmiştir. Caco-2 ve PC-3 hücre dizileri üzerinde, 25 μM, 50 μM ve 100 μM ISY konsantrasyonları ile 25, 50 ve 100 J/cm2 lazer kullanılan gruplar birbirleri ile kıyaslanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda ISY yüklü AuNP'lerin toksik etki gösterdiği saptanmıştır. Aynı zamanda kolon kanseri hücrelerinin prostat kanserine kıyasla AuNP-ISY ile yapılan FDT'ye daha dirençli olduğu gözlemlenmiştir. PC-3 hücrelerinde toksik etki olmak- sızın hücre canlılığında anlamlı bir düşüş olmamakla birlikte, PC-3 hücreleri kontrol grubuna göre anlamlı düşüş göstermiştir. Caco-2 hücrelerinde ise bu anlamlı düşüş daha yüksek dozajlarda ve yüksek enerji yoğunluğunda gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is an application based on the killing of unwanted cells with photochemical reactions based on photosensitizer induced by light at an appropriate wavelength and the use of oxygen in the environment. Spherical gold nanoparticles (AuNPs) have been interesting because of their easy synthesis and easy functionalization thanks to their conjugation properties. The aim of this study is to investigate the efficacy of PDT on cancer cells with an 809-nm laser, which has higher optical penetration to biological tissues than other lasers using the indocyanine green (ICG) as a photosensitizer loaded onto a gold nanoscale carrier. For this purpose, PDT was applied to the cells of the prostate (PC-3) and colon (Caco-2) cancer and the results were compared with control groups and each other. Cell viability was monitored by MTT test to measure the efficacy of the dose of AuNP-ICG used during these experiments. On Caco-2 and PC-3 cell lines, 25 μM, 50 μM and 100 μM ICG concentrations and 25, 50 and 100 J/cm2 laser power density groups were compared. As a result of these studies, it was found that the AuNP-ICG had a toxic effect on treated cell lines. It was also observed that colon cancer cells were more resistant to PDT with AuNP-ICG than prostate cancer cells. Although there was no significant decrease in cell viability without toxic effect in PC-3 cells, they showed a significant viability decrease compared to the control group. In Caco-2 cells, this significant decrease was observed at higher dosages and higher energy density.