Peyâm-ı Sabah Gazetesinde edebî faaliyet
Literary activity in Peyâm-i Sabah Newspaper
- Tez No: 592530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada, 1920-1922 yılları arasında yayımlanmış olan Peyâm-ı Sabah gazetesindeki edebî yayınlar incelenmiş, tespit edilen metinler türlerine ve konularına göre sınıflandırılmıştır. Birinci bölümde gazetenin şekil özellikleri, içeriği, yazar kadrosu ve imtiyaz sahibi tanıtılmıştır. İkinci bölümde gazetedeki edebî türler, dil, edebiyat ve sanat ile ilgili yazılar ve diğer bahisler başlıkları altında gazetenin içeriği tasnif edilmiştir. Üçüncü bölümde ise edebî hususiyetler taşıyan metinler ele alınarak gazetenin edebî içeriği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, literary publications in Peyâm-ı Sabah newspaper, which was published between 1920-1922, were examined and the texts identified were classified according to their genres and subjects. In the first chapter, the stylistic features, content of the newspaper, authors and publisher were introduced. Following that, in the second chapter the content of the newspaper were classified under the titles of the literary genres, writings related to language, literature and art and other issues. Consequently, in the third chapter the literary content of the newspaper was analysed by elaborating on the texts that have literary features.