Urla'nın turizm destinasyonu olarak marka algısı
Brand perception of Urla as a tourism destination
- Tez No: 592545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otel Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Marka algısı sürekli değişen rekabet şartlarında destinasyonların çekiciliklerini sürdürmelerinde kritik rol oynamaktadır. Buradan hareketle bu çalışmada yerli ve yabancı turistlerin Türkiye'nin önemli turistik destinasyonlarından biri olan Urla iline yönelik marka algıları ele alınmıştır. Bu amaçla turistlerin marka algısı, ziyaret sıklığı, tekrar ziyaret niyeti arasındaki ilişkiler çalışma kapsamına dahil edilmiştir. Çalışmada 415 adet katılımcıdan anket yoluyla veri elde edilmiş ve IBM SPSS programı ile analize tabi tutulmuştur. Çalışmada elde edilen bulgular turistlerin Urla'ya yönelik marka algılarının ve tekrar ziyaret niyetlerinin yüksek olduğunu, ayrıca marka algılarıyla tekrar ziyaret niyetleri arasında olumlu yönde anlamlı ilişkiler bulunduğunu ortaya koymuştur. Çalışma sonunda karar vericilere ve sektör temsilcilerine tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumers' brand perceptions towards a destination help to maintain its attractiveness. In this context, this study aims to examine the brand perceptions of visitors of Urla where is a famous touristic destination in Turkey. Thus, brand perception and revisit intention concepts are taken into study context. Data is collected from a total pf 415 participant and analyzed by IBM SPSS program. Results indicate that tourists' brand perceptions and revisit intentions towards Urla are high. Results also show that there is a positively significant relationship between tourists' brand perceptions and revisit intentions. In the end of the study suggestions for decision makers and businesses are given.