Çok halkalı aromatik hidrokarbonların (PAH) tayfsal özellikleri ve astrofiziksel açıdan incelenmesi
Spectral properties of polycyclic aromatichydrocarbons (PAHS) and astrophysical investigation of them
- Tez No: 592548
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çok halkalı aromatik hidrokarbonlar (PAH), yıldızlararası ortam, evrimleşmiş yıldızları çevreleyen madde, gezegenimsi bulutsular ve gezegen atmosferleri gibi astrofiziksel ortamlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu ortamlardan alınan kızılöte tayflarda çok halkalı aromatik hidrokarbonlardan (PAH) kaynaklandığı düşünülen bantlar gözlenmektedir. Yeryüzünde yaşamın ortaya çıkışında kritik rolleri olduğu düşünülen PAH'lar astrobiyoloji alanında da önemli bir araştırma konusu olarak dikkat çekmektedir. Bu tez çalışmasında, PAH molekülleri ve onların tayfsal özellikleri irdelenmiştir. PAH'ların tayfsal özelliklerini ve ortaya çıkaracakları tayf profillerini incelemek için NASA tarafından geliştirilen“The Nasa Ames PAH IR Spectroscopic Database”isimli veri tabanından yararlanılmıştır. Seçilen farklı boyut, şekil ve yüklere sahip toplam 32 tane PAH molekülüne ilişkin beklenen tayf profilleri 0 - 15 µm aralığını kapsayan kızılöte tayf bölgesi için türetilmiştir. Bu profiller özellikle evrimleşmiş yıldızları çevreleyen maddenin fiziksel koşulları dikkate alınarak ve bu ortamlarda üretildikleri varsayımı ile elde edilmiştir. Türetilen tayf profilleri incelenerek moleküllerin boyutu, biçimi ve yükü ile incelenen ortam sıcaklığının bu profilleri nasıl etkilediği anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The polcyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) can be observed in astrophysical environments like interstellar medium, circumstellar matter around the evolved stars, planetary nebulae and planetary atmospheres. Bands that are thought to originate from PAHs are observed in the infrared spectra taken from these environments.. PAHs, which are thought to have critical roles in the emergence of life on Earth, are also an important research subject in astrobiology. In this thesis, PAH molecules and their spectral properties have been examined. In order to investigate the spectral properties and profiles of PAHs,“The Nasa Ames PAH IR Spectroscopic Database”developed by NASA, has been used. Expected spectral profiles of a total of 32 PAH molecules, selected in different sizes, shapes and charges, have been derived for the infrared region covering the range of 0 - 15 µm. These profiles were obtained especially by considering the physical conditions of the material surrounding the evolved stars and assuming that they were produced in these environments. Derived spectral profiles were examined to understand how the size, shape and charge of the molecules and temperature of the environment affect these profiles.