Işık ortamı renginin öğrenme üzerine etkisi
Effects of exposing to different colour of lights to synaptic density and learning and memory in domestic chick
- Tez No: 59258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bir veya iki günlük civcivler küçük objeleri gagalama ve sonuçlarını hatırlamaya yatkın olmalarından dolayı hafıza çalışmalarında mükemmel bir model sağlar. Civciv ön beyin bölgelerinden biri olan intermediat medial hiperstriatum ventrale ( IMHV ) nin genç civcivde pasif sakınmanın öğrenilmesi gibi belirli öğrenme modelleri için esas bilinmektedir. Pasif sakınmanın öğrenilmesi sırasındaki bir çok değişiklikler sol IMHV' de olmaktadır. Bu sonuçlar elektrofizyolojik, biyokimyasal ve morfolojik çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca bir günlük civcivlere pasif sakınmanın öğrenilmesi eğitiminden hemen sonra sol IMHV'de sinaps yoğunluğunda bir artma olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmamızda farklı ışık ortamlarında yetiştirilen civcivlerin, ışık ortamı renginin IMHV bölgesindeki sinaps yoğunluğuna ve sinaps yüksekliğine etkisinin olup olmadığı araştırıldı. IMHV bölgeleri Hora metoduna göre çıkartılarak elektron mikroskobi doku takine alındı. Sinaps yoğunluğu bulunurken disektör sayım metodu kullanıldı. Bu metod üç boyutlu bir sonda olup partiküllerin yönelimlerine, çapma ve şekline bağlı olmadan örnekleyebilmektedir. Disektör sayım metodu kalınlığı bilinen ve sayılacak olan partikülün yüksekliğinden daha az olmalıdır. Alınacak olan kesit çiftleri birbirine paralel olmalıdır. Bu çalışmamızda aynı ışık ortamında yetiştirilen dişi ile erkek civcivler arasında sinaps yoğunluğu bakımından anlamlı bir fark gözlenmedi. Farklı ışık ortamlarında yetiştirilen civcivlerin IMHV bölgelerindeki sinaps yoğunluğu büyükten küçüğe doğru beyaz, san, kırmızı ve yeşil ışıklarda iken, sinaps yüksekliğinde ise büyükten küçüğe doğru, beyaz, san, yeşil ve kırmızı şeklinde artmaktaydı.
Özet (Çeviri)
One or two-day-old chicks provide a useful model to study memory formation because of its predisposition to peck at small objects and remember the consequences. The intermediate and medial part of the hyperstriatum ventrale ( IMHV ) of the chick forebrain has been known to be essential for certain forms of learning such as passive avoidance learning in the young domestic chick. Many of these changes at the time when passive avoidance learning occurs have been localised to the left IMHV. It has been shown that there are electrophsiological, biochemical and morphological changes occur following the training experience. Moreover passive avoidance training has been shown to cause an increase in synaptic density in the left IMHV of the one-day old chick. In the present study it was investigated whether exposure to different colours of lights affects the synaptic density in the IMHV region of the chicks. The IMHV regions of the chicks were dissected in according to Horn' s Method and processed for electron microscopy. The synaptic density was estimated by means of the disector counting method; a 3 - dimensional probe that is free of any assumption about size, shape and orientation of particles. The disector counting method is a method for counting particles using randomly positioned pairs of parallel sections separated by a known distance that is less than the minimum linear dimension of the particles. In this study it has been shown that there were no difference between the synaps densities of same side of the IMHV region of males and females in which were reared to same light colour condition (p>0,05). Increased synapse density from high to low in the IMHV of chicks in different light colour condition was white, yellow, red and green colours respectively.