Sıçanlarda implantasyon evresinde blastosist trofoblastı ile uterus etkileşmesinin immunohistokimyasal tekniklerle belirlenmesi
Detection of interactions between blastocyst and uterus during implantation in rat using by immunohistochemistry techniques
  1. Tez No: 59257
  2. Yazar: ÜMİT ALİ KAYIŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT ASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Özet İmplantasyon döneminde, blastosist-uterus arasındaki sinyalizasyona ve endometriyumdaki stromal hücrelerin desidualizasyonuna bağlı olarak birçok fizyolojik, biyokimyasal olaylar sonunda yapısal değişiklikler gerçekleşir. Bu iki farklı dokudan blastos istin endometriyuma invazyonu sürecinde birçok moleküler mekanizma rol alır. Bu çalışmada, sıçanlarda implantasyon döneminde, immunohistokimyasal tekniklerle endometriyal ekstrasellüler matriks proteinlerinden laminin ve fibronektin ile bunlarm blastosist üzerindeki adhezyon reseptörleri (34 ve a5 integrin proteinlerinin durumu araştırıldı. Çalışmamızda gebeliğin 4.,5.,6.,7. ve 8. günlerinde disseke edilmek üzere 5 deney grubu oluşturuldu. Her grup için 8'er denek incelenlemeye alındı. Bu çalışmada, desidual reaksiyona ilk olarak gebeliğin 4. gününde rastlandı. Desidual reaksiyon alanlarında fibronektin ve integrin oc5 yoğun olarak gözlendi. Aynı alanlarda laminin ve integrin (34 immunoreaktivitesinin gebeliğin 7. ve 8. günlerinde oldukça arttığı görüldü. Blastosist ile uterus epiteli arasmdaki ilk kontağın 6. günde kurulduğu ve bu dönemlerde trofoblast üzerinde yoğun olarak laminin, lümen epitelinin apikal kutbunda ise yoğun olarak integrin (34 gözlendi. Trofoblastik dev hücrelerin integrin (34 ve integrin oc5 immunoreaktivitesine sahip oldukları belirlendi. Gebeliğin 5. gününden itibaren başlıyan lümen daralmasının, gebeliğin 8. gününde tamamen ortadan kalktığı ve aynı dönemde uterusun anti-mezometriyalinde lümen epitelin ve lümenin yeniden oluştuğu görüldü. Sonuç olarak gebeliğin 4. gününde desidualizasyonun henüz başlamış olabileceği ve bu alanlarda 4.,5. ve 6. günlerde yoğun olarak gözlenen fibronektin ve integrin a5'in bu hücrelerin çoğalması, farklılaşması ve göçü için uyaran olabileceği, desidual hücrelerin perisellüler bazal laminalarına integrin (34 aracılığı ile tutunabileceği, trofoblastın uterus epiteline tutunmasmda laminin ve integrin (34'ün önemli bir rol oynayabileceği ve trofoblastik dev hücrelerin endometriyuma invazyonu sürecinde ve ektoplasental koninin gelişiminde hem integrin (34'ü hem de integrin oc5'i kullanabileceği kanısına varılmıştır. II
Özet (Çeviri)
Summary Through implantation, many structural differences occur as a result of various physiological, biochemical processes depending on signalization between blastocyst-uterus and decidualization of stromal cells in the endometrium. During invasion of blastocyst into the endometrium of those two different tissues many molecular mechanisms play role. In this study, appearance of endometrial extracellular matrix proteins, laminin and fibronectin; and their adhesion receptors on the blastocyst which are integrin [34 and a5 proteins were investigated by immunohistochemical techniques, during implantation period of rats. For our study, five experimental groups were set up, consisting of pregnancy days between 4-8, each including 8 rats. The first decidual reaction was observed on the fourth pregnancy day. We have seen that fibronectin and integrin cc5 were stained densely in the regions of decidualization. Also laminin and integrin [34 immunore activity were increased in the same regions but on seventh and eighth pregnancy days. The first contact established between blastocyst and luminal epithelia of the uterus was observed on the sixth day of pregnancy that trophoblastic cells containing laminin and luminal epithelia containing integrin [34 intensively. Integrin [34 and oc5 immunore activity were seen in both of the trophoblastic giant cells which are primary and secondary. Mesometrially directed occlusion of the lumen begining by the fifth day, disappeared but however reformed antimesometrially on the eighth day. As a result, we could say that decidualization seen on the fourth day could be considered as have just started, fibronectin and integrin oc5 might be a signalling factor for differentiation, migration and proliferation of decidual cells; on the other hand these cells might use integrin [34 to attach to pericellular basal laminae characteristic of decidual cells; integrin [34 and also laminin might play a role in attachment of trophoblast to the epithelium; and in the ectoplacental cone development and invasion of the trophoblastic giant cells to endometrium not only integrin oc5 but also 04 might be used. Ill