Acil serviste kan kültürlerinin tedavi seyrine etkisi
Effect of the blood culture to the treatment's prognose in the emergency servise
- Tez No: 592601
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET MAHİR KUNT, DOÇ. DR. NALAN METİN AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kan kültürleri bakteriyemi tanısında altın standarttır. Kan kültürlerinin %4-7'si pozitiftir. Kontami-nasyona bağlı hastane ücretlerinde artış olur ve gereksiz antibiyotik uygulamaları, hastane başvuruları ve kaynakların tüketimi oluşur. Bu retrospektif çalışmada 1 Ocak 2017- 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Eriş-kin Acil Servisi'nde kan kültürü alınan hastalar değerlendirilmiştir. Çalışmaya top-lam 1068 hasta alınmıştır. Hastaların 65 yaş ve üstü oranı %53,4'dür. Hastaların %0,5'i genel durum bozukluğu ile başvurmuştur. Hastalarda en sık eşlik eden ko-morbid hastalık %49,3 kardiyovasküler hastalıklardır. En çok kan kültürü istenen triyaj düzeyi %51,7 T3 düzeyidir. Ateş değeri 38,2°C ve üzerinde olan hastaların ora-nı %37'dir. Hastaların en sık ilk tanısı %17,9 pnömoni ve %15,5 ateştir. Hastaların en sık taburculuk tanıları %18,2 pnömoni, %6,1 üriner sistem enfeksiyonu, %4,2 lokal enfeksiyon ve %3,8 sepsistir. Pozitif kan kültürlerinde en sık izole edilen patojen bak-teri %16,6 Escherichia Coli'dir. Pozitif kan kültürlerinin %52,5'i kontaminatlardır. Kan kültürü sonucuna göre aynı devam edilen antibiyotik oranı %54,3, değiştirilen antibiyotik oranı %5 ve yeni başlanan antibiyotik oranı %0,6'dır. Hastaların acil ser-viste ortanca yatış süresi 24 saattir. Hastaların %29,9'u servise yatırılmış ve %17,9'u taburcu edilmiştir. Hastaların mortalite oranı %5,9'dur. Hastaların ateşi olmasa da veya lökosit değeri normal olsa da kan kültürü alınmalıdır. Yaşlı hastalardan kan kültürü alımı yararlıdır. Nötropenik hastalarda E.coli etken olarak değerlendirilme-lidir. Doğru kan kültürü alımı ancak kurallara uyularak sağlanır.
Özet (Çeviri)
Blood cultures are gold standart for the diagnosis of bacteremia. 4-7% of the blood cultures are positive. Because of the contamination, more expensive hospitilizations, unnecessery antibioterapies and admissions also poor income are present. In this retrospective study, patients whose blood culture was taken in the Hacettepe University Adult Emergency Service were analyzed. 1068 patients were attended to this study. The percentage of equal and over 65 years old patients was 53,4. 0,5% of the patients had generalized weakness. The most accompanying comorbid disease was 49,3% cardiovascular diseases. The most blood culture had taken triage level was T3 by 51,7%. Patients whose fever was equal and over 38,2°C had 37%. The most common diagnoses at admission we-re 17,9% pneumonia and 15,5% fever. The most common diagnoses at discharge were 18,2% pneumonia, 6,1% urinary tract infection, 4,2% local infection and 3,8% sepsis. The most common pathogen bacteria isolated from positive blood culture was 16,6% E.coli. 52,5% of the positive blood cultures were contaminants. According to the results of blood cultures, no antibiotic treatment modification group had 54,3% and the treatment modification group had 5% and the new antibiotic group had 0,6%. Median length of stay in emergency service was 24 hours. 29,9% of the patients had hospitalized and 17,9% of the patients had discarged. Mortality of the patients was 5,9%. Blood cultures should be taken even the patient is not febril or their leukocyte count is normal. Taking blood culture from elderly patients may be useful. In neutropenic patients E.coli must consider as primary agent. Blood culture sampling rules must be obeyed for correct results.