Profesyonel futbolcu sözleşmelerinin insan kaynakları muhasebesi açısından değerlemesi
Professional football players contracts' valuation in terms of human resources accounting
- Tez No: 592602
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Profesyonel Futbolcu Sözleşmelerinin, İnsan Kaynakları Muhasebesi açısından değerlemesi oldukça karmaşık bir süreçtir. Bugüne kadar İnsan Kaynakları Muhasebesi konusunda geliştirilen hiçbir etkili yasal düzenleme (Muhasebe Standardı/Vergi Yasaları) bulunmamaktadır. İnsan Kaynakları Muhasebesi, insan sermayesine yapılan yatırım maliyetlerini kârı azaltan giderler olarak değerlendiren geleneksel muhasebesinin aksine, insan kaynakları ile ilgili harcamaların varlık olarak hesaplanmasını içerir. Türkiye'de“Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile özerk spor federasyonlarına tescil edilmiş spor kulüplerinin idman ve spor faaliyetlerinde bulunan iktisadî işletmeleri ile sadece idman ve spor faaliyetlerinde bulunan anonim şirketler”kurumlar vergisinden muaf oldukları için uygulanan muhasebe sistemleri özensizdir. Günümüzde, dernek statüsünde kurulan futbol kulüplerinin kullandığı yöntemler ile borsada işlem gören futbol şirketleri arasında maddi olmayan duran varlıkların kullanım alanları arasında net bir ayrım olduğunu görüyoruz. Bu bilgiden elde edilebilecek tek şey, futbol kulüpleri arasında futbolcu sözleşmelerinin muhasebeleştirilmesi konusunda uyum olmadığı ve kulüplerin kendileri için en uygun olan yöntemi kullanmasıdır. Dünyanın 17. Büyük ekonomisi haline gelen özerk futbol endüstrisinde futbol oyun kuralları, Dünyanın her yerinde tüm müsabakalarda uygulanabiliyorsa, uygulamalı muhasebe politikalarının ve prosedürlerinin yeniden gözden geçirilerek, UEFA Finansal Fair Play uygulamalarında yer alan mali kriterlere maddeler eklenerek“tek beden herkese uyar”mantığıyla yaptırım kriterleri getirilebilir.
Özet (Çeviri)
Professional Football Players Contracts' valuation in terms of Human Resources Accounting is a pretty complicated process. To date, any sort of effective tool (Accounting Standard/Tax Laws) on Human Resources Accounting does not exist. Unlike traditional accounting which considers the investment costs on human resources as profit-reducing expenses; Human Resources Accounting includes the calculation of costs on human resources as assets. Accounting systems that are applying in Turkey are often superficial, since economic enterprises of sports clubs carrying on training and sports activities and joint-stock companies of sports clubs only carrying on training and sports activities which are are registered to the Ministry General Directorate Of Youth And Sports and autonomous sports federations exempted from corporation tax. Nowadays, we see a clear distinction between the methods association football clubs have been using and football clubs on the stock market's usage areas of intangible assets. The only thing that can be obtained from this data is that, there isn't any coherence about the accounting of football player contracts between sports clubs and the clubs are using the best method for their own sake. In the autonomous football industry that has become the World's 17th biggest economy, if football game rules are applicable in every competition around the World, then sanction criteria can be formed in“one size fits all”mentality; with reviewing applied accounting politics and it's procedures and also with supplementing new articles to the financial criteria that take place in UEFA Financial Fair Play practice.