Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) çerçevesinde alıcının ayıptan doğan tazminat hakkı
Buyer's right of damages due to defective delivery under the Scope Of United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG)
  1. Tez No: 592600
  2. Yazar: KAMİL MEHDİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalışmamızda Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) ) Çerçevesinde Alıcının Ayıptan Doğan Tazminat Hakkı konusu incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın ilk bölümünde Antlaşma çerçevesinde ayıp kavramı, malların sözleşmeye uygunluğunu düzenleyen madde 35 detaylı olarak ele alınmıştır. Akabinde alıcının malların sözleşmeye uygun olmadığına dayanabilmesi için gerekli olan muayene ve bildirim yükümlülüklerine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise madde 74 bağlamında tazminat hakkına, ilgili maddenin haiz olduğu genel prensiplere ve mahkeme kararları ışığında en sık gündeme gelen zarar türlerine değinilmiştir. Akabinde zararların hesaplanması başlığı altında, özellikle Antlaşma çerçevesinde kabul edilen somut ve soyut hesaplama metotlarına ve genel olarak karşılaşılabilecek diğer hesaplama yöntemlerine yer verilmiştir. Ve son olarak bu bölüm bağlamında ispat yükümlülüğüne ve tazminat hakkının diğer seçimlik haklar ile ilişkisi ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Antlaşma çerçevesinde zararların nasıl sınırlanacağına değinilmiş ve bu bağlamda nedensellik bağı, öngörülebilirlik kuralı ve zararların azaltılması külfeti detaylı olarak ele alınmıştır. Son olarak ise satıcının hangi durumlarda sorumluluktan kurtulacağı ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Antlaşmanın milletlerarası kimliği ve amaçlanan yeknesak uygulamanın sağlanması amacı dikkate alınarak, çalışma boyunca milletlerarası doktrindeki çalışmalardan, çeşitli yabancı mahkeme ve tahkim kurulları tarafından verilen kararlardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Buyer's Right Of Damages Due To Defective Delivery Under The Scope Of United Nations Convention On Contracts For The International Sale Of Goods (CISG) has been studied/examined. İn the first chapter of this work, the notion of defect and the article 35 which regulates the conformity of the goods has been discussed in detail. Subsequently obligations to examine the goods and to notify for the defects, that allows the buyer to rely on the lack of conformity has been scrutinised. The second chapter of this work concentrates on right of damages in the sense of article 74. In this regard, the general principles that are prevailed in the related article and the most frequently encountered types of losses in the light of the court decissions has been included. Then under the topic of calculation of damages, the detailed information is provided in respect to the general methodes of calculation of the goods, especially“concrete”and“abstract”methodes of calculation that've been adopted in the Convention. The matters related with the burden of proof and the relation between the right for damages and the other cures that are regulated in the CISG has been reffered in the last part of these chapter. In the third and last part of the thesis, the general information is supplied as regards to the question of limitation of damages. İn this respect causation, the rule of foreseeability and mitigation rule has been analysed extensively. Due to consideration of the international character of the Convention and the purpose to promote uniformity in its application, articles and studies of the international scholars and various court and arbitral decisions has been used throughout the thesis.