Yabancı ot mücadelesinde malç uygulamalarının etkisi: Söke Ovasında pamuk tarlası örneği
The effect of mulch applications in weed control:Sample of cotton field in Söke Plain
- Tez No: 592613
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yabancı otlar, konvansiyonel tarımda en çok pestisit kullanılan, diğer tarım şekillerinde işçilik maliyeti oluşturan sorunlardan birisi olmuştur. Son yıllarda artan herbisit kullanımı nedeniyle, organik tarım yapmak isteyen üreticilere kültürel önlemler dışında pek fazla seçenek sunulmaması, bilim adamlarını ve çiftçileri arayışa sürüklemiştir. Bu çalışma, Aydın'ın Söke İlçesinde 2014 ve 2016 yıllarında pamuk üretim döneminde 12 karakter (kontrol, pendimethalin, hızar talaşı, pamuk küspesi, zeytin pirinası, buğday samanı, ponza taşı, sera örtüsü, PVC şeffaf, PVC siyah, jüt çuval, el çapası) ve 4 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Denemede damla sulama sistemi kullanılmıştır. Organik malç materyalleri kendi içinde değerlendirildiğinde, ilk yıl (2014) %21-36 arasında farklı oranlarda yabancı otlara etki saptanmıştır. Ponza taşı % 36 etkili olurken, en düşük etki % 21 ile pamuk küspesinde görülmüştür. İlk yıl çapa uygulamasında ise, %97 etki belirlenmiştir. İnorganik malç uygulamaları içinde ise ilk yıl en yüksek etki % 65 ile jüt çuvalda görülürken, en az etki % 54 oranında sera örtüsü uygulamasında görülmüştür. İkinci yıl (2016) uygulamalarımızda ise organik malç uygulamaları içinde en iyi etki % 82 ile hızar talaşında saptanırken, en düşük etki oranı % 52 ile zeytin pirinasında bulunmuştur. Pamuk küspesi ise etkisiz bulunmuştur. İnorganik malç materyalleri içinde ise en yüksek etki % 89 ile PVC şeffaf'da görülürken, en düşük etki % 62 ile jüt juval'da saptanmıştır. İkinci yılda çapa uygulaması % 79 oranında etkili olmuştur. Genel olarak baktığımızda, en yüksek etki görülen uygulamalarımız ilk sene çapa (%97), ikinci sene ise PVC şeffaf (%89) olmuştur. İlk yıl pendimethalin %3 oranında, ikinci yıl ise sera örtüsü %15 oranında, pamuk verimini arttırmıştır. Üreticilere bazı yabancı otlara etkililiği, uygulama kolaylığı ve her yerde bulunabilirliği açısından, ponza taşı, yabancı ot tohumları yok edilmiş pamuk küspesi, iki yıl arka arkaya uygulanmamak koşulu ile zeytin pirinası ve PVC siyah polietilen örtünün, daha büyük alanlarda ve organik pamuk yetiştirmek isteyen üreticilerimiz için dikkate alınabilir olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Weeds, most use pesticide in conventional agriculture, in other agriculture form labour costs has been one of the problems. Due to the increased use of herbicides in recent years, producers who want to make organic farming, cultural control not much choice other than it has led scientists and farmers to search. This research in cotton planting 13 character (control, pendimethalin, sawdust, cotton meal, olive pomace, wheat straw, pumice tone, greenhouse cover, transparent PVC, black PVC, jute sack, hand hoe and farmer state) and 4 iteration coincidence blocks trial pattern was established on 2014 and 2016, cotton field in Aydin Soke Sarikemer village. Drip irrigation system was used in the research. When organic mulch materials are evaluated in themselves, in the first year 21-36% in different rates of the weeds have an effect. Pumice stone was effective at 36%, while the lowest effect was seen in cotton meal at 21%. In the first year, hand hoe application, 97% effect was determined. In inorganic mulch applications, while the highest effect in the first year is seen in the jute sack with 65%, the least effect was seen in the application of 54% greenhouse cover. In the second year, the best effect of organic mulch applications was determined with 82% of sawdust, the lowest effect rate was found in olive pomace with 52%. Cotton meal was found to be ineffective. In inorganic mulch materials, the highest effect is seen in PVC transparent with 89%. the lowest effect was found in the jute sack with 62%. In the second year, hand hoe application was effective by 79%. In general, our applications with the highest impact are hand hoe application (97%), in the second year PVC transparent was effective (89%). In the first year, pendimethalin increased the yield of cotton by 3% and in the second year 15% of greenhouse cover. It can be considered to producers who want to grow in larger areas and organic cotton in terms of to weeds on their effectiveness, ease of application and availability everywhere, pumice stone, cotton seed pulp without weed seeds, olive pomace (not to be applied for two consecutive years) and PVC black polyethylene cover.