Hitit Devleti'nin başkentleri
Capitals of the Hittite State
- Tez No: 592614
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
M.Ö. 1700'lerde lokalizasyonu yapılamayan Kuššara'da siyasi yapılanmaya başlayan Hititler, Kuššara kralı Anitta'nın liderliğinde Asur Ticaret Kolonileri merkezi olan Kaniš'i ele geçirerek siyasi birliği sağlama yolunda ilk adımları atarak birçok kent devletini ele geçirmiş ve güçlü devletin temellerini başarılı bir şekilde atmıştı. Hattušili tarafından Hattuša'da yeni bir siyasî statüde kurulan devletin yeni başkenti Hititlerin siyasi, idari, askeri alanda daha da gelişmelerine ve geniş alanlara yayılmalarının en büyük payını oluşturmaktadır. Başkentlerin devletin siyasi hayatına yön veren önemli bağlayıcı etken olması, devletin zayıflaması veya karşılaşılan güçlükler sonucunda değiştirilmesine sebep olmuştur. Neredeyse 500 yıl Anadolu'da güçlü bir krallık oluşturan Hititlerin devlet kurmadan önceki dönemlerden başlayarak beş başkent olduğu kabul edilmektedir. Bu başkentler Hititlerin siyasi hayatına yön veren en önemli unsurlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Hittites, who started political structuring in Kuššara which could not be localized in the 1700s B.C. took the first steps towards Political unity by seizing Kaniš, the center of Assyrian Trade Colonies under the leadership of the king of Anitta, and seized many city states and laid the foundaltions of a powerful state successfully. The new capital of state, which was founded by Hattušili in a new politicial status in Hattuša, constitutes the biggest share of the further development and spread of the Hittites in the political, administrative and military spheres. The fact that capitals were the important binding factor that shaped the political life of the state caused the state to change as a result of weakening or difficulties. The Hittites, which formed a strong kindom in Anatolia for almost 500 years, are considered to have five capitals starting from the periods before the establishment of the state. The capitals have been the most important factors that shapped the Political life or the Hittites.