Hekimlerin karşılaştıkları problemlerin defansif tıp açısından araştırılması
Investigating the problems faced by physicians in terms of defensive medicine
- Tez No: 592633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde hasta hekim ilişkisi gerek sağlık sektöründe çalışma koşullarının ağırlığı gerekse talebe göre hizmet vericilerin sayısının azlığı nedeni ile yeter derecede verimli olamamaktadır. Tüm Dünyada insan haklarındaki gelişmelere paralel şekilde hasta hakları da gelişmiş ve hasta-hekim ilişkisi de beraberinde değişim göstermek ve kaliteli hale gelmek zorunda kalmıştır. Bu süreç hekimlerin kendini korumasına yönelik olan“defansif tıp”kavramını oluşturmuştur. Defansif tıp kısaca; hekimlerin hukuki dava ve cezalarla karşılaşmaması, herhangi bir tazminat ile karşı karşıya gelmemesi ve sigorta primlerinin arttırılması için aşırı korumacı veya çekingen davranmak sureti ile hem tanı hem de tedaviye yönelik tıbbi uygulamaları gereksiz kullanmasıdır. Bu tutum aynı zamanda malpraktis davası ile sonuçlanma ihtimali yüksek olan uygulamalardan kaçınma davranışını içermektedir. Çalışmada hekimlerin mesleklerini icra esnasında karşılaştıkları problemlerin defansif tıp açısından araştırılması hedeflenmiştir. Çalışma dört teorik bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tıbbi uygulama kavramları ve tanımlarına yer verilmiştir. Malpraktis, endikasyon, komplikasyon ve tıbbın hukuksal kavramlarına detaylı yer verilmiştir. İkinci bölümde hak kavramı ve hasta hakları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde hekimlerin hakları yükümlülükleri ve sorumlulukları açıklanmıştır. Bu bölümün son kısmında hekimlerin hem hakları hem de sorumlulukları ve sorumluluklarından kaynaklanan cezai yükümlülükler incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise defansif tıp kavramı incelenmiştir. Defansif tıbbın tanımı, defansif tıp uygulamasının tarihçesi ve pozitif ve negatif defansif tıp kavramları ile ilgili geniş literatür taraması yapılmış ve bu kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu bölümde literatürde var olan kantitatif ölçümlü defansif tıp çalışmalarının karşılaştırmalı sonuçları tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the relationship between patient and physician is not efficient enough due to both the weight of working conditions in the health sector and the small number of service providers according to demand. Parallel to the developments in human rights all over the world, patient rights have developed and the patient-physician relationship has to change and become high quality. This process constituted the concept of "defensive medicine aimed at self-protection of physicians. Defensive medicine briefly; physicians do not face legal cases and penalties, do not face any compensation and unnecessarily use both diagnostic and therapeutic medical practices by acting too overprotective or timid to increase insurance premiums. This attitude also includes avoidance of practices that are likely to result in malpractice proceedings. In this study, it is aimed to investigate the problems faced by physicians during their profession in terms of defensive medicine. The study consists of four theoretical parts. In the first chapter, medical concepts and definitions are given. Malpractice, indication, complications and legal concepts of medicine are emphasized. The concepts of health law, medical law and medical intervention are examined in detail. In the third chapter, a large literature review is made about what the rights of both patients and physicians. In the last part of this section, both the rights and responsibilities of the physicians and the criminal obligations arising from their responsibilities are examined. The definition of defensive medicine, the history of defensive medicine practice and the literature on positive and negative defensive medicine concepts have been searched and these concepts have been tried to be explained. In addition, comparative results of quantitative, quantitative defensive medicine studies are presented in tables.