Kuzu ayaklarından bazı ekstrasellüler matriks bileşenlerinin (Kolajen ve GAG) ultrason destekli ekstraksiyonu ve karakterizasyonu
Ultrasound-assisted extraction and characterization of some extracellular matrix components (Collagen and GAG) from lamb feet
  1. Tez No: 592632
  2. Yazar: ÖZGE ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM TAVMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında, ekstrasellüler matriks bileşenlerinden kolajen ve glukozaminoglikanların (GAG) ultrason destekli esktraksiyonu ve saflaştırılması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında, kuzu ayakları, hammadde kaynağı olarak kullanılmış ve en yüksek düzeyde verim eldesi için uygun ekstraksiyon koşulları belirlenmiştir. Farklı sıc aklık ve sürelerde uygulanan ultrason işleminin kolajen ve GAG yapısı üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, kolajen eldesi için uygun ekstraksiyon parametreleri belirlenmiştir. Ekstraksiyon işleminde enzimatik hidroliz yöntemi seçilmiş ve pepsin enzimi kullanılmıştır. Ön işlemleri tamamlanan kuzu ayakları, ekstraksiyon işlemi için % 0.1 (w/v) pepsin içeren 1:20 (w/v) oranda %5'lik laktik asit çözeltisi içinde 6 saat bekletilmiştir. Ardından 3 farklı sıcaklık (20± 2°C, 25± 2°C ve 30± 2°C) ve sürede (20, 40, 60 dk.) ultrason destekli ekstraksiyon gerçekleştirilmiştir. Ekstraksiyon işleminin ardından örnekler saflaştırma işlemi için diyaliz edilerek -56°C'de 32 sa boyunca dondurarak kurutulmuştur. En yüksek kolajen konsantrasyonuna 25°C-60 dk parametresinde (5061,75±171,41 μg/μl) ulaşılmıştır. SDS-PAGE elektroforez ve FTIR analizi sonuçları, farklı sıcaklık ve sürelerde uygulanan ultrason işleminin, kolajen yapısına zarar vermediğini ve tüm kolajenlerin yapısal bütünlüğünü koruduğunu göstermiştir. SEM analizi sonucunda, tüm kolajen örneklerinin lifli ve gözenekli yapıya sahip olduğu gözlenmiştir. viii Kolajen örneklerinin b* ve L* değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ultrasound-assisted extraction and purification of collagen and glucosaminoglycans (GAG), one of the extracellular matrix components, was aimed. Within the scope of the study, lamb legs were used as raw material source and suitable extraction conditions were determined for obtaining the highest yield The effects of ultrasound treatment on collagen and GAG structure were investigated at different temperatures and durations. In the first stage of the study, suitable extraction parameters for the production of collagen were determined. Enzymatic hydrolysis method was selected for extraction and pepsin enzyme was used. The lambs which were pre-treated were left for 6 hours in a 1:20 (w / v) 5% lactic acid solution containing 0.1% (w / v) pepsin for extraction. Then, ultrasound-assisted extraction was performed at 3 different temperatures (20± 2°C, 25± 2°C and 30± 2°C) and time (20, 40, 60 min). After extraction, the samples were dialyzed for purification and freeze-dried at -56 ° C for 32 hours. The highest collagen parameter was reached at 25°C-60 min (5061,75±171,41 μg/μl). The results of SDS-PAGE electrophoresis and FTIR analysis showed that ultrasound applied at different temperatures and times did not damage the collagen structure and retain the structural integrity of all collagen. As a result of SEM analysis, it was observed that all collagen samples have fibrous and porous structure.