6360 Sayılı Kanuna yönelik halk algısının seçmen davranışına etkileri: Atça (Sultanhisar/aydın) örneği
Aimed Number 6360, public perceptions effects to the voters behavior- example of Atça (Sultanhisar, Aydın)
- Tez No: 592640
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türk Kamu Yönetimi yapılanması içerisindeki yerel yönetimler alanında, gerek mevzuat gerekse uygulamada dönüşümler yaşanmaktadır. 6360 Sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla büyükşehir belediyeleri yapılanmasında meydana gelen dönüşümle, büyükşehir olan illere bağlı bulunan belde ve köyler tüzel kişiliğini kaybetmiştir. Bu durum, dönüşümlerin etki alanında bulunan halkın algısının ölçülmesini ve bu algının oy verme davranışlarına etkisinin incelenmesini zaruri bir durum olarak ortaya çıkarmaktadır. 6360 Sayılı kanunla tüzel kişiliği kaldırılan belediyelerde, yaşanan dönüşüme karşı oluşan halk algısının seçmen davranışına etkisini incelemek, bu araştırmanın amacıdır. Yerel yönetimler alanında yapılan dönüşümlere karşı oluşan halk algısının, oy verme davranışına doğrudan etki etmesi bu çalışmanın hipotezini oluşturmaktadır. Dönüşüme karşı oluşan halk algısının, dönüşümü gerçekleştirenlere karşı, seçimlerde partiler üstü bir seçmen dayanışması şeklinde kendisini göstereceği temel varsayımımızdır. Bu amaç ve varsayımdan hareketle, Aydın İli Sultanhisar ilçesi'ne bağlı belde belediyesi iken, 6360 Sayılı Kanun ile Sultanhisar İlçesi'ne bağlı bir mahalleye dönüşen Atça Beldesi halkının, bu dönüşüme yönelik algısını ölçmek amacıyla geçerliliği ve güvenirliliği test edilmiş anketler uygulanmıştır. Anket sonuçları frekans, korelasyon ve regresyon analizleriyle yorumlanmıştır. İnceleme bulgu ve sonuçları literatür taraması yöntemiyle, seçmen davranışlarını etkileyen faktörlerle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Under the local administration field in Turkish public administration, it has been transformation not only in regulation but also in application. According to act numbered 6360 Metropolitan Municipalities; towns and villages lost their legal personalities. So measurement the public perception and the effects of these perceptions to the vote behaviors became indispensable. It is the aim of this research to examine the effects of in the municipalities which are removed their legal entity, the public perception which has been transported to the voters' behavior. It is formed this project hypothesis to effect directly public perception to the voters behavior. Our main hypothesis is public perception which has formed against the transformation will show themselves in elections as a over political parties and voter cooperation. From this theory and hypothesis, it is conducted a questionnaire to the Atça public who was a municipalities in Sultanhisar district in Aydın province but later according to the act numbered 6360; it is transformed to a neighborhood. The result of this survey is commented according to frequency, correlation and regression analysis research finding and results were tried to explain the factors which are effected by voters' behaviors by using literature search method.