Perovskite güneş hücresinde P3HT nanotel boşluk transfer malzemelerinin kullanılması
Using P3HT nanowires as hole transfer material in perovskite solar cell
- Tez No: 592645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Energy, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde güneş enerjisi, temiz ve bol kaynaklardan ucuz enerjiye ihtiyaç duyulması nedeniyle en çok çalışılan yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Bu çalışmalar üzerine gelişmeler umut vaat edicidir. İlgi çekici optoelektronik özelliklerin keşfinden sonra kurşun halojenür perovskit, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmesi heyecan yaratmıştır. Perovskit güneş hücreleri son dönemde gösterdiği performansla fotovoltaik teknolojisinde en hızlı büyüyen çalışma alanlarından biri oldu. Bunun sonucunda bugüne kadar elde edilen en yüksek verim değeri ~%23 seviyesine kadar ulaşmıştır. Bu tez çalışmasında; perovskit aktif tabakasının farklı tavlama prosedürleri ile bu tabakadaki değişimler gözlenmek istenmiştir. Ayrıca, düşük sıcaklıklarda aygıt üretimi hakkında çalışma yürütülmüştür. Bu malzemenin analizi, SEM, AFM ve XRD karakteristikleri ile yapılmış ve hakkında bilgi edinilmiştir. Buna ek olarak, perovskit güneş hücresinde farklı boşluk taşıma malzemeleri kullanılarak performans üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu boşluk taşıma malzemelerinden biri en çok kullanılan Spiro-OMeTAD'tır. P3HT polimeriyle denemeler gerçekleştirilmiş ve yüksek performanslı sıvı kromotografisi (HPLC) kullanılarak hafif ve ağır moleküler ağırlıklı iki ayrı faz elde edilip uygulanmıştır. Bir diğer çalışmada ise, HPLC cihazında ayrılan P3HT polimeri nanotel oluşturularak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, solar energy is one of the most studied renewable energy sources due to the need for cheap energy from clean and abundant sources. Developments on these studies are promising. After the discovery of interesting optoelectronic properties, lead halide perovskite has caused excitement to convert solar energy into electrical energy. Perovskite solar cells have recently become one of the fastest growing areas of photovoltaic technology. As a result of this, the highest yield value achieved has reached to ~%23. In this thesis; it was aimed to observe the changes in perovskite active layer by different annealing procedures. In addition,the study was carried out on the production of devices at low temperatures. The analysis of this material was performed with SEM, AFM and XRD and information about its characteristics was obtained. Furthermore, the effects of perovskite solar cell on performance by using different hole transport materials were investigated. One of these hole transporting materials is the most widely used Spiro-OMeTAD. Experiments were carried out with P3HT polymer and two separate phases which are light and heavy molecular weight were obtained by using high performance liquid chromatography (HPLC).Then,these phases are applied. In another study, the P3HT polymer separated in the HPLC device was applied by forming a nano wire.