İl gelişme planı bağlamında Bolu ilinin nüfus, tarım ve mekansal yapısındaki gelişmeler
Developments in population, agriculture and spatial structure of Bolu province in the context of provincial development plan
  1. Tez No: 592648
  2. Yazar: MUSTAFA ÇUKURCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türkiye'de il gelişimi, planlı dönemin başından beri gündemde olan konulardan biri olmakla birlikte, il gelişme planlarının hazırlama düşüncesi esasen 2000'li yılların başında ortaya çıkmıştır. Ülkenin gelişme ve kalkınmasında temel birimler olan illerin, her yönüyle planlanmasını konu alan il gelişme planları, uygulamaya konulup başarılı olabildiğinde, planladığı ili geliştirirken aynı zamanda iller arasındaki eşitsizliklerin de nispi olarak azaltılmasında etkili olmaktadır. Bu çalışmada il gelişme planı tarafından ortaya konulan hedefler bağlamında Bolu ilinin sosyal, tarımsal ve çevre-mekânsal boyutları tarihsel betimsel bir yöntemle ele alınmıştır. Bu kapsamda çalışmanın incelenmesine katkı sağlayacak plan, planlama ve il gelişme planları kavram ve bu kuramların açıklamalarına yer verilmiştir. Çalışmanın araştırma kısmında ise planın hazırlandığı dönemdeki hedeflerin yıllara göre tasnifsel olarak karşılaştırması yapılmış ve kısım sonlarında bu hedeflerin amacına ulaşıp ulaşmadığı değerlendirilmiştir. Ulaşılan sonuç ise, geniş bir katılımla hazırlanmasına rağmen Bolu İl Gelişme Planı'na sahip çıkılmadığı ve hedeflerinin başarıya ulaşamadığıdır.
Özet (Çeviri)
The idea of provincial development in Turkey has essentially emerged in the early 2000s, although it has been one of the topics on the agenda since the beginning of the planned period. Provincial development plans which include the planning of all aspects of provinces which are the main units in the development and progress of the country, are effective in reducing the inequalities between the provinves while developing the planned province when it is implemented successfully. In this study the social, agricultural and environmental-spatial dimensions of the province of Bolu are discussed in historical and descriptive method in terms of goals set forth by provincial development plan. In this context ,the plan, planning and provincial development plans and explanations of the theories that will contribute to the examination of the study are mentioned. Also in the research part of the study, the aims in the period when the plan was prepared are classified according to the years and at the end of the section whether these goals were achieved. And it is concluded that, although it was prepared with a broad participation, the Provincial Development Plan is disregarded and its goals haven't been achieved.