Organo kurşun halojenür (Perovskite) temelli güneş hücrelerinin yaşam döngüsü analizi
Life cycle analysis of organo-lead halide perovskite solar cells
  1. Tez No: 592683
  2. Yazar: HÜSEYİN SARIALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN ZAFER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde organo kurşun halojenür perovskit güneş hücrelerinin ticarileşmesi önündeki engellerin aşılması için geliştirilmiş üç farklı hücre mimarisinin yaşam döngüsü analizi gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, düzlemsel boşluk transfer tabakasız, mezogözenekli boşluk transfer tabakasız ve esnek alt tabakalı evritik perovskit güneş hücresi mimarilerinin envanter analizi laboratuvar ve literatür verilerinden istifade edilerek gerçekleştirilmiştir. Daha sonra Gabi 8.1 yazılımı kullanılarak yaşam döngüsü etki analizi verileri belirlenen çevresel kategorilerde değerlendirilmiştir. Son olarak elde edilen veriler ticari fotovoltaik teknolojiler ile enerji geridönüşüm süresi ve global ısınma potansiyeli gibi çevresel etki kategorileri açısından kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, life cycle analysis of three different cell architectures developed to overcome the barriers to commercialization of organo lead halide perovskite solar cells has been performed. First, inventory analysis of the hole transport free planar, hole transport free mesoporous and inverted flexible perovskite solar cell architectures were performed by benefit of laboratory and literature data. Then, using the Gabi 8.1 software, life cycle impact analysis data were evaluated in the determined environmental categories. Finally, the data obtained were compared with commercial photovoltaics technologies in terms of environmental impact categories such as energy payback time and global warming potential.