Günümüz sanatında sanat ve kimlik politikaları bağlamında Glenn Ligon ve Lorna Simpson özelinde bir inceleme
An examination of todays art in terms of art and identity politics specific to Glenn Ligon and Lorna Simpson
- Tez No: 592686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERTUĞRUL TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamız iki bölümden oluşuyor. Sanatçılar Glenn Ligon ve Lorna Simpson'ın çalışmalarını anlamak için çağdaş Amerikan sanatının nerede ve nasıl doğduğu Andy Warhol ve dönemin avangard ortamları üzerinden bir toplum sanat ilişkisi kurarak 1970'ler New York'unda kabaca incelenmiştir. Bölümün ikinci kısmındaysa daha yoğun olarak zenciler ve kadınların toplumsal hak arayış mücadelelerinde artık birbiri ardına kazanımlar elde edilmeye başlanan 1950'ler ve 60'larda tarihe damga vuran olaylar ana hatlarıyla anlatılmıştır. Amerika'da, özellikle de o dönemlerde zenci olmanın ne demek olduğunu anlamak imkansızdır. Yine de“Birth of a Nation”adlı film ve“Black Like Me”adlı kitap üzerinden bu konuda az çok fikir vermesi adına küçük bir parantez açılmıştır. İkinci bölümde toplumsal hareketlerin artık dünya üzerindeki etkisini tamamen kaybetmeye başladığı 1980'lerden itibaren gelişen post-modern düşünce, buna bağlı olarak yaygınlaşan kişisel kimlik mücadeleleri ve sonrasında da bu düşüncenin zenciler için bir yansıması olan Post-Blackness akımı Glenn Ligon ve Lorna Simpson özelinde, sanatçıların eserleri ve sanat üretim süreçleri incelenerek anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our dissertation consists of two main chapters. In order to have an understanding of the works of artists Glenn Ligon and Lorna Simpson, how and where the contemporary American art raised is examined roughly in the entrance with a connection between arts and society over Andy Warhol and the vanguard settings of 70s New York. In the second part of the chapter, events that left their mark in history during the 1950s and 60s when the blacks' and women's civil rights movements started to gain achievements, were outlined. It is impossible to understand what it means to be a black person in the United States, especially at that period. Nevertheless, a brief discussion was included on the basis of the movie“Birth of a Nation”and the book“Black Like Me”in order to give an idea about the subject. In the second chapter, post-modern comprehension that started to broaden along with the 1980s as societal movements fade away and replaced with personal identity fights and the mirroring of this concept among black people with the name“Post-Blackness”is tried to be explained over Glenn Ligon and Lorna Simpson's works and their processes in their artistic activities.