Sağkalım analizi ve akciğer kanseri verileri üzerine bir araştırma
Survival analysis and a study on lung cancer data
- Tez No: 592706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR İŞÇİ GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sağkalım analizi, tanımlanan bir durumun başlangıcı belli olan ve olayın meydana gelmesine kadar geçen sürelerden oluşan, başarısızlık olarak adlandırılan ve genellikle bozulma veya ölüm gibi tanımlamalarla karşımıza çıkan verilerin analizlerinde kullanılmaktadır. Sağlık durumu ve sağkalım süreçleri arasındaki ilişkinin anlaşılması ve bu süreçler hakkında ileriye dönük kestirimler yapılması güncel tıbbi araştırma konularındandır. Sağkalım analizi başta tıpta olmak üzere günlük hayatın her kesiminde kullanılmaktadır. Bu uygulama, Sağlık Bakanlığına bağlı Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kayıt Merkezinde bilgileri tutulan ve Trabzon ilinde 2014 yılında akciğer kanseri tanısı koyulan 346 hastanın verileri üzerine yapılmıştır. Tez çalışmasında kullanılan değişkenler; cinsiyet, yaş, yaşam süresi, ölüm-yaşam durumu, hücre tipi histolojisi durumu, evreleme metastaz durumu, uygulanan tedavi yöntemi durumu ve önceki tedavi durumundan oluşmaktadır. Verilerin yaşam karakterlerini analiz etmek ve yorumlamak için Kaplan-Meier yöntemi, farklı İki grubun yaşam sürelerinin karşılaştırılması için Log-Rank, Breslow-Wilcoxon ve Tarone-Ware testleri yapılmıştır. Bağımsız değişkenlerin aralarındaki ilişki için ki-kare testi, bağımsız değişkenlerle sağkalım süresi arasındaki ilişkinin araştırılması için oransal hazard varsayımı analiz edilerek Cox regresyon modeli uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Survival analysis is used in the analysis of data that is defined as failure, usually defined as failure or death, which is defined as the onset of a defined condition and which occurs until the event occurs. Understanding the relationship between health status and survival processes and making predictions about these processes are among the current medical research topics. Survival analysis is used in every part of daily life, especially in medicine. This application was made on the data of 346 patients diagnosed with lung cancer in Trabzon in 2014 and kept in the Cancer Registry Center of Trabzon Provincial Health Directorate of the Ministry of Health. Variables used in the thesis; sex, age, life expectancy, death-life status, cell-type histology status, staging metastasis status, treatment method status and previous treatment status. Kaplan-Meier method was used to analyze and interpret the life characteristics of the data, and Log-Rank, Breslow-Wilcoxon and Tarone-Ware tests were used to compare the survival of the two groups. Chi-square test was used for the relationship between independent variables, and Cox regression model was applied by analyzing the proportional hazard assumption to investigate the relationship between independent variables and survival time.