Akit hürriyeti bağlamında modern dönem İslâm hukukçularının satım akdi çerçevesinde takyidi şartlara yaklaşımları
Approaches of Islamic jurists of modern period towards contractual conditions in the contract of sale in context of freedom of contract
  1. Tez No: 592773
  2. Yazar: ABDULNENTOR MUSLİU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Modern dönem ile beraber fıkıh farklı meydan okumalara maruz kalmıştır. Yaşadığı bu tecrübenin bir yansıması olarak fıkıh tarihi seyrinde bir dönüşüm yaşanmıştır. Söz konusu bu dönüşümün bir parçası ise literatürde yeni ortaya çıkan bir üslup veya 'genre'dir. Bu üslup fıkıh geleneğinin kazuistik yapısından genel bir teori oluşturma çabası olarak ifade edilmiştir. Bu süreç XX. yüzyılın bir döneminde belirli İslâm hukukçusu tarafından ortaya konulan eserler yoluyla meydana gelmiştir. Bu tez temsil kabiliyeti yüksek modern dönem İslâm hukukçularının akit hürriyeti ve buna bağlı olarak satım akdinde takyidi şartlara yaklaşımlarını incelemektedir. Zira satım akdi ve takyidi şartlar gerek yeni ortaya çıkan bu üslup ve 'akit teorisi' bağlamında gerekse klasik mezheplerin düşünce yapılarında belirleyici bir konumdadır. Özellikle modern dönem içerisinde akitlerde 'irade özgürlüğü ilkesi' açısından takyidi şartlar İslâm hukukçularının üzerinde durdukları bir konudur. Nitekim takyidi şartların değerlendirilmesinde İslâm Hukukunun irade özgürlüğüne verdiği önem vurgulanmış ve diğer hukuki sistemlerle mukayeseli bir şekilde ortaya konulmuştur. Söz konusu bu konunun ana eksenini ise mezheplerin görüşleri oluşturmaktadır. Modern dönem İslâm hukukçuları konuyu değerlendirirken hem mezhepler arası hem de İslâm Hukuku ile modern hukuki sistemler arasında karşılaştırmalı bir yöntem izlemişlerdir. İslâm hukukçuları mezheplerin görüşlerini serdederken çağdaş problemlerine yönelik çözüm arayışları içerisinde olmuşlardır. Bu arayışların bir neticesi olarak farklı yaklaşımlar sergilemişlerdir. Söz konusu bu arayışlar bu tez içerisinde değerlendirilip aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fiqh in modern period has faced different challenges. As a reflection of this experience, there has been a transformation in the history of fiqh. Part of this transformation is a new genre that has emerged in the literature. This genre is expressed as an attempt to establish a general theory instead of the casuistic structure of the traditional fiqh literature. This process it was established through the works put forward by the Islamic jurist of the 20th century. This thesis examines the approaches of Islamic jurists of modern to contractual freedom of contract and hence the contractual conditions in the contract of sale. The terms of sale contract and freedom of will in contract are important both in the terms of this emerging style and“contract theory”as well as in the thinking structures of the classical madhhabs. Especially in the modern period, Islamic jurists has paid attention to the stipulations in terms of the freedom of will principle. In the context of contractual conditions, the importance of the freedom of will principle was emphasizing according to Islamic law. This topic it is discussed in a comparative manner with other legal systems. But the main axis of this issue are the views of the madhhabs. The Islamic jurists of the modern period took a comparative approach between the madhhabs as well as between Islamic Law and modern legal systems. Islamic jurists, while interpreting the classical ictihads of madhahbs, have been in the pursuit of solutions for contemporary problems. As a result, they came up with different approaches. In this thesis, these approaches have been discussed and evaluated.