İş ve zaman etüdünün verimliliğe etkisi ve bir mobilya fabrikasında uygulamalı çalışma
The effect of work and time study on productivity and an application in the furniture factory
- Tez No: 592791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA AKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İşletmelerde en önemli unsurlardan biri verimliliktir. Bu da zamanı doğru kullanmakla doğru orantılıdır. İşletmelerin rekabet ortamında varlıklarına devam edebilmeleri için kaynakların verimli bir biçimde kullanılmasını sağlayarak maliyetleri azaltıp kar payını yükseltmeleri şarttır. Verimlilik düzeyinde artışlar, hem işletmeye hem de ulusal ekonomiye olumlu katkılar sağlamaktadır. Uygulama Isparta ilinde faaliyet gösteren İmaj Mobilya'da yapılmıştır. Üretimde görülen eksiklikler tespit edilerek daha kaliteli ve seri üretime imkân sağlanmıştır. Fabrika yerleşim planları ele alınmış, üretimde kullanılan iş emirlerinde değişiklikler yapılmış, üretimde zaman etüdü uygulaması yapılmıştır. Artan üretim ve rekabet ortamında müşterilere daha kaliteli ve daha hızlı ürün gönderebilmek için gelişen teknolojiyi takip etmek gerekmektedir. Uygulama yapılan fabrikada gerekli görülen birimlerde makine yenilenmiş ve üretim kapasitesi artırılmıştır. Aynı zamanda kapasiteye göre müşterilere termin süresi hakkında daha net bilgi verilebilmesi sağlanmıştır. Bu çalışmada iş ve zaman etüdünün verimliliğe etkisini araştırmak amacıyla İmaj mobilya işletmesinde 90 çalışan üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Anket formunda yer alan sorulara verilen cevaplar ele alınarak sonuçlar SPSS istatistik analiz programı kullanılarak yorumlanmıştır. Anket formları iki ayrı kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda çalışanların demografik (nüfus birimi) özellikleri, ikinci kısımda çalışanların cevaplayacağı toplam 40 soru yer almaktadır. Toplanan tüm veriler frekans analizi ve Ki-kare testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda fabrikada, iş ve zaman etüdü ile verimlilik gelişimini gösteren bazı istatistik sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements in factory is productivity. This is proportional to using the time correctly. In order to continue their existence in a competitive environment, enterprises must reduce the costs and increase their profit share by ensuring that the resources are used efficiently. Increases in productivity make positive contributions to both the enterprise and the national economy. The application has been made in İmaj Mobilya which produces furniture in Isparta. Deficiencies in production were identified and better quality and mass production opportunities were provided. Factory layout plans were renewed, changes were made in the work orders, and time studies were applied in production. It is necessary to follow the developing technology in order to send more quality and faster products to customers in an increasing production and competitive environment. The machine was renewed and production capacity was increased. At the same time, clear information can be given about the delivery time to customers according to the capacity. In this study, in order to investigate the effect of work and time study on productivity, a survey was conducted on 90 employees in İmaj Mobilya. The data acquired from the survey was analyzed on a computer in SPSS ( Statistical Package for Social Secience). The questionnaire consists of two separate parts. In the first part, demographic special feature of the employees. In the second part, there are 40 questions of the different style to be answered by the employees. All data collected were analyzed by frequency analysis and Chi-square test. At the end of the research, some istatistics results were gained work and time study and produtivitys developing which are shown.