Pirinç kavuzunun boyar madde giderilmesinde adsorban olarak kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of rice husk as adsorbent for removal of dyes
  1. Tez No: 592790
  2. Yazar: NAGİHAN METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada pirinç kavuzu adsorban olarak kullanılmış ve sulu çözeltilerden Malachite green (MG) ve Reactive red 45 (RR45) boyar maddelerinin giderimi kesikli adsorpsiyon yöntemiyle araştırılmıştır. Her iki boyar madde adsorpsiyonu için başlangıç boyar maddelerinin konsantrasyonu, pH ve zamanın etkisi üzerine çalışılmıştır. Pirinç kavuzunun sulu çözeltilerden boyar madde gideriminde Langmuir ve Freundlich izoterm modelleri denenmiştir. Malachite green boyar maddesinin gideriminde Langmuir İzotermi'nin (R2=0,9998), Freundlich İzoterminden (R2=0,6578) daha iyi uyum sağlamıştır. Reactive red 45 için ise deneysel verilerin teorik verilerle uyuşmadığı ve korelasyon katsayısının oldukça düşük çıkmasından dolayı gerek Langmuir gerekse de Freundlich izoterm modellerinin adsorpsiyon modelinin açıklanmasında yetersiz kaldığı görülmüştür. Adsorpsiyon kinetiği de çalışılmış ve her iki boyar maddenin giderilmesinde elde edilen sonuçların yalancı ikinci dereceden kinetik modele uyum sağladığı görülmüştür. Pirinç kavuzu ve boyar madde yüklü pirinç kavuzunun özellikleri Taramalı elektron mikroskopu (SEM) ile karakterize edilmiştir. Sonuç olarak pirinç kavuzunun boyar maddelerin gideriminde etkili, ekonomik ve kolay elde edilebilir bir adsorban olarak kullanılabileceği bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, rice husk was used as adsorbent and removal of Malachite green (MG) and Reactive red 45 (RR45) dyes from aqueous solutions were investigated by batch adsorption method. The adsorption studies were carried out effect of initial dye concentration, pH and time for both of dyes. Langmuir and Freundlich isotherm models have been tested for the removal of dyes from aqueous solutions of rice husk. The Langmuir isotherm model (R2=0,9998) is more fitted than Freundlich isotherm model (R2=0,6578) for removal of malachite green. As for the reactive red 45, it was seen that the experimental data were not consistent with the theoretical data and both Langmuir and Freundlich isotherm models were insufficient in explaining the adsorption model due to the low correlation coefficient. Adsorption kinetics were also studied and the results obtained in the removal of both dyes were found to be compatible with the pseudo second order kinetic model. Both rice husk and dye loaded rice husk were characteristic by scanning electron microscope (SEM). As a result, it has been reported that rice husk can be used as an effective, economical and easily obtainable adsorbent for the removal of dyes.