İş etüdü kavramı içerisinde zaman etüdünün incelenmesi ve mobilya endüstrisinde uygulanması
- Tez No: 34583
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
öz îş hayatında maliyetlerin düşürülmesi, dolayısıyla verimliliğin arttırılması açısından üretim zamanın önceden tesbit edilmesi ve kısaltılması büyük ehemmiyet taşımaktadır. îş etüdü bu soruna, üretimin standart zamanım hesaplayarak ve mevcut metotların etkinliğini artırarak çözümleme yönünden yaklaşmaktadır. Türkiye' de küçük ölçeklilikten büyük ölçekliliğe geçme aşamasında ki mobilya endüstisinin üretimle ilgili sorunları maliyetleri artırmakta, sonuçta da ekonomikliliğin, kârlılığın ve nihayet verimliliğin düşmesine sebep olmaktadır. Bu itibarla, bu tez çalışmasında“Zaman Etüdünün İncelenmesi ve Mobilya Endüstrisinde Uygulanması”konu olarak seçilmiştir. Birinci bölümde iş etüdü teknikleri incelenmiş, verimliliğe olan katkısına değinilmiş ve zaman etüdünün iş etüdü içindeki yeri tesbit edilmiştir. İkinci bölümde zaman etüdü değerlenebilmiş, zaman standartlarının nasıl bulunduğu aşama aşama incelenerek kullanım alanları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye' deki ahşap mobilya endüstrisinin üretimle ilgili sorunlarına değinilerek, yapılan uygulamalar ile bu sanayi dalı için zaman etüdü tekniğinin uygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Determination of time and reduction thereof have a great importance in terms of the reduction of the cost in business life accordingly increase of the productivity. The work study approaches to the solution of such problem by calculating the standard time and increasing the effectiveness of the existing production methods. The problems of the furniture industry in the transition stage between the large scale and small scale industry increase the cost and therefore decreases economical reasonability and profitability and hence the productivity. For this reason,“Time Study and Application in Furniture Industry”was chosen as subject in this thesis study. In the first section, information on work study technique was provided and it is contribution to the productivity was studied and the place of the time study within work study was determined. In the second section, the time study was evaluated and information on usage areas was provided after executing a stepwise study researching how the time standards were found. In the third section, on the other hand, the problems of the wooden furniture industry in Turkey was mentioned and the applicability of time study technique was demonstrated for such industry branch.