Ahşap kent mobilyası üretiminde zaman etüdü uygulaması
The application of the time study to wood based urban furniture production
- Tez No: 603950
- Danışmanlar: PROF. TUNCER DİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, ahşap kent mobilyaları üreten bir işletmede yapılmıştır. Çalışmada, iş ölçümü tekniklerinden zaman etüdü kullanılmıştır. Ahşap kent mobilyalarından olan piknik masası ve bank ürünlerinin üretiminde standart zamanlar hesaplanmıştır. Çalışmanın genel bilgiler kısmında kent mobilyaları ve iş etüdü teknikleri ile alakalı literatür bilgilerine yer verilmiştir. Ayrıca zaman etüdünün nasıl yapılacağı, nelere dikkat edilmesi gerektiği konularına değinilmiştir. Zaman etüdü uygulaması piknik masası ve bankın üretimi sürecinde 3 farklı makine ve montaj aşamasında gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda profil freze makinesinde, CNC ahşap işleme makinesinde, profil zımpara makinesinde ve montaj aşamasında standart süreler bulunmuştur. Günlük olarak her bir makinenin üretebileceği adet miktarı belirlenmiş olup mevcut işletme ve benzer üretim yapan işletmeler için kaynak veri oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda işletmenin verimliliği ve maliyeti düşürücü çalışmalar için ön veri toplanması ve işçilerden kaynaklı kayıp zaman tespit edilmiştir. Profil freze makinesinde ayar süresi göz ardı edildiğinde; 2,59 dakikada 1 adet piknik masası, işletmenin bir çalışma gününde 152 adet piknik masası üretilebildiği tespit edilmiştir. Yine, aynı şekilde 1,23 dakikada 1 adet bank ve bir günde 383 adet bank üretilebildiği tespit edilmiştir. CNC ahşap işleme makinesinde ayar süresi göz ardı edildiğinde ise 39,39 dakikada 1 adet piknik masası bir günde 12 adet piknik masası üretilebildiği gözlemlenmiştir. Bu makinede 3,04 dakikada 1 adet bank ve bir günde 167 adet bank üretilebildiği tespit edilmiştir. Profil zımpara makinesinde ayar süresi göz ardı edildiğinde 39,24 dakikada 1 adet piknik masası ve bir günde 12 adet piknik masasının zımparalanabildiği tespit edilmiştir. Bu makinede yine aynı şekilde 13,03 dakikada 1 adet bank ve bir günde 39 adet bank zımparalanabildiği tespit edilmiştir. Ahşap kent mobilyası imalatının son aşaması olan montaj aşamasında ise; bir günde piknik masasından 44 adet ve banktan 70 adet montajlanabildiği, yine bu aşamada 11,58 dakikada 1 adet piknik masası ve 7,26 dakikada 1 adet bank montajı yapılabildiği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak incelenen işletmenin üretim kapasitesinin çok altında çalıştığı belirlenmiş olup, işletmenin öncelikli olarak esnek üretim sistemlerine göre yeniden planlanmasının sağlanarak üretim miktarını ve verimliliğini arttırabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was made in an enterprise which produces wooden urban furniture. In this study, time study which is one of work measurement techniques is used. Standard times have been calculated for the production of picnic table and bench products which are wooden urban furniture. In the general information part of the study, literature related to urban furniture and work study techniques are given. In addition, how to do the time study, what should be considered issues are mentioned. The time study was carried out in 3 different machines and assembly stage during the production process of picnic table and bench. As a result of the study, standard durations have been found in profile milling machine, CNC wood processing machine, profile sanding machine and assembly stage. The quantity of pieces that each machine can produce daily has been determined and source data has been tried to be created for the existing enterprise and similar production enterprises. In this context, preliminary data collection and lost time arising from the workers were determined for the efficiency and cost-reducing activities of the enterprise. When setting time is ignored in profile milling machine, it is determined that 1 picnic table can be produced in 2.59 minutes and 152 picnic tables can be produced in one working day of the company. Again, it has been determined that 1 bench can be produced in 1.23 minutes and 383 benches could be produced in per a day. When setting time is ignored in CNC wood processing machine, it has been observed that 1 picnic table can be produced in 39.39 minutes and 12 picnic tables can be produced in one day. This machine has been determined to be capable of producing 1 bench in 3.04 minutes and 167 benches in one day. When the setting time of profile sanding machine is ignored, it has been found that 1 picnic table can be sanded in 39,24 minutes and 12 picnic tables can be sanded in one day. It has been also found that one bench could be sanded in 13.03 minutes and 39 benches could be sanded in one day. In the assembly stage, which is the final stage of the manufacture of wooden urban furniture, it has been revealed that 44 pieces of picnic table and 70 pieces of bench could be assembled in one day, and at this stage 1 piece picnic table in 11.58 minutes and 1 piece bench in 7.26 minutes could be assembled. As a result, it has been determined that the enterprise is far below the production capacity and it is suggested that it can increase the production amount and efficiency by ensuring that the enterprise is primarily planned according to flexible production systems.