Yükseköğretimde kitlesel temel bilim dersinde sınıf içi etkileşime yönelik taşınabilir teknoloji (mobil) kullanımı
The use of portable technology (mobile) for in-class interaction in mass basic science course in higher education
- Tez No: 592806
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknolojik gelişmeler günümüzde eğitim-öğretim ortamlarında kendini göstermekte ve özellikle zor bir ders olarak kabul edilen Fizik dersinde de bu gelişmelerden yararlanmanın yolları aranmaktadır. Bu araştırmada yükseköğretim de kitlesel temel bilim dersi olan Fizik dersinde sınıf içi etkileşime yönelik taşınabilir (mobil) teknoloji kullanımı incelenmiştir. Çalışma 2016-2017 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da bulunan bir vakıf üniversitesinin mühendislik fakültesinde, 286 öğrenci ve dört öğretim elemanı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nicel veri kapsamında öğrencilerin Mobil Lab uygulamasını kullanma niyetlerini öğrenmeye yönelik Teknoloji kabul modeli ölçeği ve öğretim elemanlarının derste tablet bilgisayar kullanmaları ile ilgili öğrenci görüşlerini almak için araştırmacı tarafından hazırlanan ölçek kullanılmıştır. Nitel veri kapsamında ise, sınıf içi etkileşime yönelik kullanılan taşınabilir teknolojiler hakkında ve yaşanan süreçle ilgili öğrencilerle odak grup görüşmesi ve öğretim elemanları ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel ve nitel verilerin analizleri sonucunda elde edilen bulgular, kitle derslerinde sınıf içi etkileşime yönelik taşınabilir teknolojilerin kullanılabilirliğini göstermiştir. Öğrencilerin Mobil Lab kullanma niyetlerine ilişkin ifadelerinde genel olarak kararsız oldukları; buna ek olarak, Mobil Lab uygulamasının Fizik dersi için faydalı ve kullanımının açık ve anlaşılır olduğu yönünde görüş bildirmişlerdir. Öğretim elemanının Fizik dersinde tablet kullanması ile ilgili olarak, ders içeriğini zorluk çekmeden takip ettiklerini ve dersi daha çok anladıklarını belirtmişlerdir. Yapılan görüşmelerde, yaşanan süreç ile ilgili olarak, öğretim elemanları ve öğrenciler Fizik dersinde Mobil Lab uygulaması ile tablet bilgisayar kullanılmasının sınıf içi etkileşimin artmasına katkı sağladığını belirtmişlerdir. Elde edilen tüm bulgulardan yola çıkarak Fizik dersinde taşınabilir teknolojilerin öğrencilerin öğrenme ve öğretim elemanlarının öğretme ve değerlendirme süreçlerine katkı sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent developments in mobile technologies have been manifested in educational environments today and it is sought to benefit from such developments especially in undergraduate level Physics course, which is definitely accepted as a difficult one. In this research, the use of portable (mobile) technology for classroom interaction in a massive basic science course, Physics, in higher education was examined. The study was carried out in the Engineering Faculty of a foundation university in Istanbul in 2016-2017 academic year with 286 students and four teaching staff. Mixed-research method was used in the study. Within the scope of quantitative data, the technology acceptance model scale was used to learn the intention of the students to use the Mobile Lab application. In the same regard, the scale prepared by the researcher was used to get the opinions of the students towards the use of tablet computers by the teaching staff in the course. Within the scope of qualitative data, focus group interviews with students and semi-structured interviews with the teaching staff were conducted about the portable technologies used for classroom interaction. The findings obtained from the analysis of quantitative and qualitative data showed good and right use of portable technologies for classroom interaction in mass classes. It is observed that the students were generally undecided about their intention to use Mobile Lab; in addition, the students stated that the Mobile Lab application was useful for the Physics course, simple enough, and understandable. Regarding the use of tablets by the instructor in Physics course, students indicated that they could follow the course content without difficulty, and they were able to understand the course better. During the interviews, the lecturers and students mentioned that the use of a tablet computer with the Mobile Lab application in Physics course contributed to the increase the classroom interaction. Based on all the findings, it is concluded that portable technologies in Physics course contribute to students' learning and faculty members' teaching and evaluation processes.