Institutional diversity in Turkish higher education: Institutional responses to global trends between 2000-2017
Türk yükseköğretiminde kurumsal çeşitlilik: Küresel eğilimlere kurumsal yanıtlar 2000-2017
  1. Tez No: 826306
  2. Yazar: METE KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNDÜZ HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Son yirmi yılda tüm dünyada yükseköğretimde büyük dönüşümler yaşandı. Kitleselleşme, uluslararasılaşma, piyasalaşma, kalite güvence mekanizmaları, üniversite-sanayi iş birliği, yeni bilgi ve iletişim teknolojileri, yaşam boyu öğrenme ve öğrenci merkezli öğrenme yaklaşımları bu dönemdeki yükseköğretim reformlarının; küresel, ulusal ve kurumsal düzeylerde temel boyutlarını oluşturmuştur. Bu küresel eğilimlere uygun olarak, Türk yükseköğretimi 2000'li yıllardan itibaren hızlı bir kitleselleşme ve genişleme süreci yaşamıştır. Bunun sonucu olarak, artan yükseköğretim kurumu ve öğrenci sayılarını yönetmek ve toplumun farklılaşan ihtiyaçlarına cevap vermek, Türk yükseköğretim sistemi için önemli bir politika gündemi haline gelmiştir. 'Kurumsal çeşitlilik'; yükseköğretim sosyolojisi ve yükseköğretim araştırmaları literatüründe, kitlesel yükseköğretim sistemlerini yönetme ve çeşitlendirme tartışmaları için anahtar bir kavramdır. Bu bağlamda, bu tez, -kitleselleşme, genişleme ve kurumsal çeşitliliğe odaklanarak- belirtilen küresel eğilimlerin Türk yükseköğretimi üzerindeki etkisini ulusal ve kurumsal düzeylerde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ulusal düzeyde, kitleselleşme ve kurumsal çeşitlilik koşullarını analiz etmek için uzman görüşmeleri yapılmıştır. Kurumsal düzey içinse, bu dönüşümlere tepkilerini incelemek üzere üç farklı üniversite türü (yani Humboldt, uluslararası araştırma ve girişimci) belirlenmiş ve bu üniversitelerin misyonlarındaki ve kurumsal stratejilerindeki süreklilik ve kopuşlar irdelenmiştir. Tezin bulguları, bu farklı üniversite türlerinin belirtilen süreçteki benzeşme ve farklılaşmalarını ve Türkiye'de kurumsal çeşitliliğin önündeki engelleri tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The global landscape of higher education has undergone major transformations in the last two decades. Massification, internationalization, marketization, quality assurance mechanisms, university-industry linkages, new information and communication technologies, life-long learning and student-centered learning approaches have been the main pillars of higher education reforms at the global, national, and institutional levels. In conformity with these global trends, Turkish higher education has experienced a process of rapid massification and expansion since the 2000s. As a result, managing the increasing number of higher education institutions and students and responding to the diverging needs of society became a significant policy concern for the Turkish higher education system. In the sociology of higher education and higher education research literature, 'institutional diversity' is a key term for the debates on managing mass higher education systems and diversification. Accordingly, this thesis aims to analyze these global trends' impact on Turkish higher education at the national and institutional levels, focusing on massification, expansion, and institutional diversity. Expert interviews were conducted to analyze the conditions for massification and institutional diversity at the national level. And for the institutional level, three different types of universities (i.e., Humboldt, international research, and entrepreneurial) were selected to examine their responses to such transformations in terms of continuities and ruptures in their missions and institutional strategies. The findings of the thesis discuss the convergence and divergences of these different types of universities in due course and the obstacles to institutional diversity in Türkiye.