Algorithmic quantum heat engines
Algoritmik kuantum ısı motorları
  1. Tez No: 592823
  2. Yazar: ŞABAN EMRE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ESAT MÜSTECAPLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında kuantum Otto döngüsüne alternatif bir yöntem öneriyoruz. Izokorik soğutma yerine eş eşleştirmeli algoritmalı ısı banyosu soğutması ve kuantum adyabatik süreç yerine de kuantum değiştirme operatörlerini kullandık. Aracı akışkan olarak ise tek entropili ısı emicideki sıvı haldeki nükleer manyetik rezonans sistemlerini kullandık. Elde edilebilen iş ve termal verimliği 4 zamanlı ve 2 zamanlı kuantum Otto döngüleri için inceledik. Isı banyosunun algoritmik soğutmadaki işlevi motor çevrimlerinde çift yerine tek entropili ısı emici kullanarak eşevresiz enerji kaynaklarının da hem depolanabilmesi hem de işlenebilmesidir. Sonuçlarımız programlanabilir kuantum ısı makinelerinin geleneksel ısı makineleri çevrimlerindense kuantum bilgisayarlara benzer şekilde olduğuna işaret ediyor. NMR sistemi örneğimizde kuantum algoritmik ısı motorunun uygulanması artan döngü hızı sebebiyle daha fazla güç elde ettik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we suggest alternative quantum Otto engines, using heat bath algorithmic cooling with partner pairing algorithm instead of isochoric cooling and quantum SWAP operations instead of quantum adiabatic processes. Liquid state nuclear magnetic resonance systems in a single entropy sink are threated as working fluids. The extractable work and thermal efficiency are analyzed in detail for four-stroke and two-stroke type of alternative quantum Otto engines. The role of the heat bath algorithmic cooling in these cycles is to use a single entropy sink instead of two so that a single incoherent energy resource can be harvested and processed using algorithmic quantum heat engine. Our results indicate a path to programmable quantum heat engines as analogues of quantum computers beyond traditional heat engine cycles. We find that for our NMR system example, implementation of quantum algorithmic heat engine stages yields more power due to increased cycle speeds.