Paket tur sözleşmeleri
Package tour contracts
  1. Tez No: 592824
  2. Yazar: AYBİKE KAYNAR BARDAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Uluslararası alanda paket tur sözleşmelerine ilişkin ilk düzenleme 1970 yılında sadece 7 ülke tarafından imzalanan kısaca Brüksel Konvansiyonu olarak anılan 'Seyahat Sözleşmeleri Uluslararası Konvansiyonu'dur. Bundan 20 yıl sonra Avrupa Birliği Konseyi tarafından Paket Gezi, Paket Tatil ve Paket Turlara İlişkin 90/314 sayılı Konsey Yönergesi düzenlenmiştir. Yönergenin iç hukukumuzda aktarımı da 2003 yılında 4077 sayılı Kanun'a eklenen 6/C hükmü ile olmuş ve böylelikle paket turlar ile tanışılmıştır. 4077 sayılı Kanun'un günümüzdeki ihtiyaçları karşılayamaması nedeniyle 7/11/2013 tarihinde 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kabul edilmiş ve 28.11.2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Mülga kanunda kısaca değinilen paket tur sözleşmeleri konusuna yürürlükteki kanunda daha geniş yer verilmiştir. Bu çalışmamızda gelişen tüketici hukuku içerisinde önem arz ettiğini düşündüğümüz paket tur sözleşmeleri konu edilmiştir. Çalışmamızda öncelikle doktrinde yer alan görüşler ışığında paket tur sözleşmesinin tanımı yapılarak hukuki niteliği değerlendirilmiş, sözleşmenin tarafları incelenmiştir. Daha sonra tarafların borçları ele alınarak tüketicinin korunduğu haller üzerinde durulmuştur. Son olarak da sözleşmenin sona ermesinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first international regulation regarding the package travel contracts was the International Convention on Travel Contracts, shortly known as the Brussels Convention and it was only signed by 7 countries. 20 years after the convention, European Union Council regulated the Council Directive 90/314 regarding on package travel, package holidays and package tours. The directive was incorparated into Turkish domestic law through the article of 6/C that was added to the Consumer Protection Law number 4077 in the year 2003 and that way, the package tour was introduced. Because of the fact that The Consumer Protection Law number 4077 was not able to meet the needs in those days, The Consumer Protection Law numbered 6502 was entry into force on 7.11.2013 and was published in the official newspaper on 28.11.2013. The package tour contracts which were mentioned briefly in the repealed law were given wide coverage in the applicable law. In this work, the package tour contracts which is considered more significant among the developing consumer law are being discussed. In this study, firstly, the package tour contracts is defined in the light of the opinions stated in the doctrine, evaluated it's legal nature and examined the contracting parties. Then, with regard to the debts of parties, the conditions where the consumers are being protected is discussed. Finally, the termination of the contract is mentioned.