The general application of the quantum Monte Carlo method to spin systems
Kuantum Monte Carlo yönteminin spin sistemlerine genel uygulaması
  1. Tez No: 682642
  2. Yazar: ULVİ KANBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde temel olarak sonlu ya da sıfır sıcaklıklarda quantum mekaniksel etkileşimleri olan spin sistemlerini simüle etmek için genel bir kuantum Monte Carlo yöntemini çalıştık. İki baskın simülasyon tekniğinden biri olan ve rastgele seri açılımı olarak adlandırılan yöntem diğer yöntem olan çizgi integrali Monte Carlo yöntemine son yıllarda üstünlük sağlamıştır. Rastgele seri açılımı kuantum Monte Carlo tekniğinin teorik ve teknik detayları bu tezin ana gövdesini oluşturmaktadır. Simülasyon tekniğinin förmülasyonu genel bir şekilde verilmiştir ve teknik ayrıntılar hem ferromanyetik hem de antiferromanyetik etkileşimler için dış alan içermeyen yarım spinli izotropik modeller kapsamında gösterilmiştir. Bütün sözde kodlar ayrıntılı açıklamalarla birlikte verilmiştir ve kıyaslama sonuçları tam köşegenleştirme hesaplamaları ile karşılaştırılmıştır. Simülasyon tekniğinin algoritmik seviyede iyi bir şekilde anlaşılması için minimum düzeyde gerekli olan spin sistemleri, kritik davranış ve Monte Carlo'nun temelleri hakkında kısaca bahsedilmiştir. Simülasyon tekniği iki fiziksel sisteme uygulanmıştır. Bağ bozukluğu olan iki ayaklı bir spin merdiven modelinin ısısal özellikleri araştırılmış ve ilginç bir şekilde düzgün duyarlılık ve ısı sığası için ayrı ayrı bir kesişim noktası gözlenmiştir. Son olarak, kritik ve evrensel özellikleri anlamada simülasyon tekniğinin gücünün kanıtı olarak, bozukluk içeren üç boyutlu bir sistem incelenmiştir. Teknik ayrıntılar, temel algoritmayı çeşitli modelleri içerecek şekilde kolayca genişletmek için somut bir arka plan görevi görecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we mainly study a general Monte Carlo technique for simulating spin models with quantum mechanical interactions either at finite or zero temperatures. From the two dominating simulation techniques the so-called stochastic series expansion method is challenging the other major method path integral quantum Monte Carlo in recent years. The theoretical and technical details of the stochastic series expansion quantum Monte Carlo technique consist of the main body of this thesis. The simulation technique is formulated in a general manner and the technical details are illustrated in the scope of the isotropic spin-half models without external fields for both the ferromagnetic and antiferromagnetic interactions. Complete pseudocodes are given with detailed explanations and benchmark results are compared with exact diagonalization calculations. We briefly mention the ideas of spin systems, critical phenomena, and basics of Monte Carlo that are minimally required for a solid understanding of the simulation technique at the algorithmic level. The simulation technique is applied to two physical systems. The thermal properties of a two-leg spin ladder model with a bond disorder are investigated and interestingly a crossing point is monitored for uniform susceptibility and specific heat, separately. Finally, a three-dimensional system with a disorder is reviewed as evidence of the strength of the simulation technique in exploring the critical and universal properties. The technical details will serve as a concrete background to easily extend the underlying algorithm to include a variety of models.