Factors explaining size and organizational performance of civil society organizations (CSOS): Multiple regression analysis for csos in Turkey
Sivil toplum kuruluşlarının (STK'lar) büyüklüklerini ve kurumsal performanslarını açıklayan faktörler: Türkiye'deki STK'lar için çoklu regresyon analizi
  1. Tez No: 592831
  2. Yazar: EMRAH AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
STK'lar dünyadaki farklı topluluklarda, toplumlarda, kültürlerde ve ülkelerde kurumsal performans ve büyüklük bakımından büyük farklılıklar göstermektedirler. Bu farklılaşma, ihtiyacı olan insanlar için STK'lar tarafından sunulan kamusal ürün ve hizmetlerin kalitesini, miktarını, sürdürülebilirliğini, erişilebilirliğini ve etkinliliğini etkilemektedir. Bu nedenle, STK'ların varoluşlarına ve performanslarına yönelik olan teoriler, farklı sosyal ortamlarda STK'ların büyüklüklerinde ve kurumsal performansında farklılaşmaya neden olan faktörler için kısmi, örtüşen, çelişen veya aynı doğrultuda olan ama yine de önemli açıklamalar sağlamaktadırlar. Bu tez çalışması, kapsamlı bir analiz yapmak için şu temel STK teorilerinden yararlanılmıştır: kamu malları teorileri, güvene dayalı teoriler, karşılıklı bağımlılık ve kaynak bağımlılığı teorileri, girişimcilik teorisi, paydaş teorisi, sosyal kökenler teorisi ve kurumsal faktörlere odaklanan kurumsal teoriler. Bu teorilere bağlı olarak, bu tez“STK'ların büyüklüklerini ve kurumsal performanslarını açıklayan faktörler nelerdir?”araştırma sorusuna yönelik açıklamalar bulmaya çalışmaktadır. Bu soruyu cevaplamak ve teorilerden geliştirilen hipotezleri test etmek için, Türkiye'nin 81 İBBS-3 bölgesindeki STK'ların büyüklüklerine ve Türkiye'deki 975 Gençlik STK'sının kurumsal performansına yönelik olarak iki model oluşturulmuştur. Birincil veriler, rastgele seçilen ve Türkiye'deki 975 Gençlik STK temsilcisine uygulanan yarı yapılandırılmış, ayrıntılı bir anket çalışmasından elde edilmiştir. İBBS-3 bölgeleri için ikincil veriler, kamu kurumlarının resmi veri tabanlarından ve diğer araştırmalardan elde edilmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki, Hiyerarşik OLS Regresyon Analizi ile istatistiksel olarak tahmin edilmiştir. Çalışmanın bulguları, sosyo-ekonomik (sosyal çeşitlilik, kişi başı gelir miktarı ve eğitim vb.) ve kurumsal faktörlerin (finansal kapasite, yönetimsel yeterlilik ve kurumsal yaş vb.) STK'ların büyüklükleri veya kurumsal performansları ile önemli ilişkilere sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
CSOs differ greatly in terms of organizational performance and size in different communities, societies, cultures and countries throughout the world. This differentiation influences quality, quantity, sustainability, accessibility and efficiency of the provision of public goods and services by CSOs for the people in need. Therefore, theories on presence and performance of CSOs from diverse fields provide partial, overlapping, contradicting, or parallel but significant explanations for the factors that cause differentiation in size and organizational performance of CSOs in different social settings. This dissertation benefits from the following major theories of CSOs for a comprehensive analysis: public goods theories, trust-related theories, the interdependence and resource dependence theories, entrepreneurship theory, stakeholder theory, social origins theory, and organizational theories that focus on organizational factors. Depended on these theories, this dissertation seeks explanations for the question of“What accounts for the size and organizational performance of CSOs?”. To answer this question, and test hypotheses that are developed from theories, two models were created for size of CSOs across 81 NUTS-3 regions of Turkey, and organizational performance of sample of 975 Youth CSOs in Turkey. Primary data was created by a semi-structured and detailed survey that was applied to randomly selected 975 Youth CSO representatives in Turkey. Secondary data for NUTS-3 regions was gathered from the official databases of public institutions, and other research. The relationship between dependent and independent variables were statistically estimated by Hierarchical OLS Regression Analysis. The findings of the study revealed that socio-economic (e.g., social diversity, per capita income, and education) and organizational factors (e.g., financial capacity, managerial competence, and tenure) have significant relationships with either size, or organizational performance of CSOs.