Yeni Türk edebiyatında portre türünün gelişimi
The development of the portrait genre in new Turkish literature
- Tez No: 592832
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 486
Özet
Yeni Türk Edebiyatı 1839 Tanzimat Fermanı ile başlayan ve birçok alanda değişimin de başladığı bir dönemdir. Bu dönemde Batı edebiyatının etkisiyle yeni edebî türler Türk edebiyatına girmiş ve var olan birçok tür de değişmeye başlamıştır. Değişim gösteren türlerden biri de portredir. Bu türde özellikle toplumdaki önemli kişiler ele alınıp incelenmiştir. Geçmişten günümüze birçok önemli eserin içinde rastladığımız portrenin edebî tür adı olarak karşımıza çıkması Batı edebiyatında olmuştur. Portre, Cumhuriyet Dönemi ile müstakil bir tür ismi olarak Türk edebiyatında var olmaya başlamıştır. Edebiyat alanında yapılan incelemeler sonucunda Türk edebiyatında edebî tür olarak portre ile ilgili yapılmış alana ışık tutan çalışmalar bulunamamıştır. Edebiyat alanına katkı sağlamak amacıyla yapılan bu çalışmada, geçmişten günümüze kadar portrenin gelişim süreci incelenmiştir. Bu araştırma için birden çok edebiyatçının fiziksel ya da ruhsal portresinin ele alındığı düşünülen seksen bir kitap incelenmiştir. Bu kitaplarda bulunan edebî portreler örneklendirilmiş ve bu kitaplar belirli sınıflara ayrılarak gruplandırılmıştır. Yapılan bu çalışmanın alana fayda sağlaması, bu alandaki araştırmacılara yol göstermesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
New Turkish Literature is a period that began with the Tanzimat Edict in 1839 and started to change in many areas. During this period, new literary genres entered the Turkish literature due to the influence of Western literature and many existing species began to change. One of the changing species is literary portrait. In particular with the help of literary portraits, important people in the community have been considered and studied. It has been in Western literature that the portrait which we encountered in many important works from past to present as a literary genre. The portrait began to exist in Turkish literature as an independent genre with the Republic Period. As a result of the investigations made in literature, there are no studies that provide light to the field about portraits as a literary genre in Turkish literature. In this study, which was made to contribute to the literature, the development process of the portrait from the past to the present has been examined. For this research, eighty one books which are thought to have discussed the physical or mental portraits of multiple writers have been examined. Literary portraits in these books are exemplified and these books are grouped into specific classes. The aim of this study is to provide benefits to researchers in this field.