Charles Taylor'ın felsefesinde otantiklik kavramı
The concept of authenticity in philosophy of Charles Taylor
  1. Tez No: 592851
  2. Yazar: FUNDA ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Charles Taylor, günümüzün önemli düşünürlerinden biridir. Siyaset kuramı, sosyal bilimler felsefesi ve düşünceler tarihi Kanadalı düşünürün, başlıca ilgi alanlarını oluşturur. Taylor'ın çalıştığı ve yeni bir yorum getirdiği konuların başında ise modernlik gelir. Taylor, otantikliğin modernlik ile birlikte ortaya çıktığını savunur ve kavramın arkasında güçlü bir ahlaki idealin olduğunu düşünür. Günümüzde modernliğin sıkıntıları olarak gördüğü problemlerin otantikliğin arkasındaki bu ahlaki ideali saptırdığını düşünen Taylor, otantikliğin ardındaki ahlaki gücün anlaşılması için bu sıkıntıları aşmak gerektiğinden bahseder. Bu sıkıntıları aşarken yapılmaması gereken üç farklı şeyi betimler. Bunlardan ilki otantikliği överken tamamen objektif bakış açısını yitirip eleştirilecek taraflarını görmezden gelmektir. İkincisi otantikliği küçümseyip onu sadece narsisizmin bir versiyonu olarak görmektir. Üçüncüsü ise bu iki yol arasında orta bir yol bulmak için birinin kazandırdıkları uğruna diğerinin kaybettirdiklerine göz yummaktır. Taylor bu üç yolun haklı bulduğu tarafları olsa da hiç birinin tam olarak otantiklik karşısında takınılması gereken tavır olmadığını öne sürer. Taylor'a göre yapılması gereken otantikliğin ardındaki ahlaki gücü küçümsemeden ve onu sapkın biçimler alacak şekilde yüceltmeden tanımlamaktır. Bu, her bireyin kendine göre doğrularının olabileceği görüşüne kayma yaşanmazsa yani göreciliğin (relativism) tuzaklarına düşülmezse başarılabilir. Taylor'a göre görecilik her ne kadar onu destekler gibi görünse de otantikliğe ket vuran bir yaklaşımdır. Taylor görecilikten kurtulmanın yolunu ise ortak anlam ufukları geliştirmek olarak tarif eder. Taylor'a göre modernliğin üç sıkıntısı olan bireyciliği, araçsal aklın (instrumental reason) öncelik kazanmasını ve yumuşak despotluk (soft despotism) karşısında özgürlük yitimini aşmanın yolu yine ortak bir mücadeleden geçer. Yani Taylor, bireyin kendi otantikliğinin ancak -o birey için önemli olan ilişkide olduğu diğer bireyler- anlamlı ötekiler ile birlikte diyalojik olarak inşa edebileceğini belirtir. Temelde otantikliğin savunulması gereken bir ahlaki ideale sahip olduğunu ileri sürer.
Özet (Çeviri)
Charles Taylor is one of the most important philosophers of our time. The Canadian philosopher is mainly interested in the theory of politics, philosophy of social sciences and the history of thought. One primary subject that Taylor works upon and interprets is modernity. Taylor asserts that this concept has emerged with modernity and believes that a strong ethical ideal rests behind the concept. Taylors thinks that such problems, which he considers as the inconveniences of modernity today, deviates this ethical ideal behind authenticity. And he states that such inconveniences should be overcome in order to comprehend this ethical power behind authenticity. He describes three different things not to be done while overcoming these inconveniences. The first of these is losing the objective point-of-view while praising authenticity and ignoring the parts that will be criticized. The second one is belittling authenticity and only seeing it as a version of narcissism. The third one is conniving at what others are losing for the sake of what another one brings in order to find a midway between these two. Taylor asserts that although these three means have righteous aspects, none of them represents an attitude that should be adapted for authenticity. According to Taylor, one should define authenticity without ignoring the power behind it and without praising it in manners that will give it warped formats. We can achieve this only if we do not fall into the traps of relativism, which represents a thought asserting that each individual can have his/her own truth. According to Taylor, relativism is an approach that impedes authenticity although it seems to support it. Taylor defines expanding the horizons of common meaning as the means to get rid of relativism. Again according to Taylor, common struggle is the means to overcome individualism, the prioritization of instrumental reason and the loss of freedom in the face of soft despotism, all of which represent three inconveniences of modernity. In conclusion, Taylor claims that the authenticity of an individual can only be constructed dialogically in the company of other individuals -with whom he/she has important relations - namely with meaningful others. He asserts that authenticity possesses an ethical ideal that should be defended.