Yerleşkeler için odaklamalı güneş enerji sistemlerinden enerji ihtiyacının karşılanması
Meeting of energy needs from focused solar energy systems for facilities
- Tez No: 592871
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Parabolik toplayıcılar yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanılan ve güneş enerjisini belirli bir merkeze yoğunlaştırma yapan ısıl sistemlerdir. Yoğunlaştırıcı sistemlerle direkt güneş ışınımından yararlanarak yüksek sıcaklıkta buhar üretilebilmekte ve elektrik üretiminde veya yüksek sıcaklık ihtiyacı duyulan sistemlerde kullanılabilmektedir. Yoğunlaştırıcı ısıl sistemlerin en yaygını silindirik parabolik oluk toplayıcılardır. Bu toplayıcılarda 250-400 ºC sıcaklıklara kadar buhar elde edilebilmektedir. Kesiti parabolik olan toplayıcıların iç kısmındaki yansıtıcı yüzeyler, güneş ışınlarını odakta yer alan siyah bir yutucu boruya veya borulara odaklar. Yutucu boruda dolaştırılan sıvıda toplanan ısı ile elde edilen buhardan elektrik üretilir. Sistem doğu-batı, kuzey-güney ve polar eksende yerleştirilebilmekle beraber, güneşi doğu-batı veya kuzey-güney yönünde tek eksende de takip etmektedir. Bu çalışmada Isparta organize sanayi bölgesi için parabolik oluk yoğunlaştırıcılı sistem kullanılmıştır. Bu sistemin üreteceği ısıl enerji ve buhar türbininde üreteceği 10 MW termik, 2,5 MW elektrik üretimi için hesaplamalar yapılmıştır. Sistem için gerekli alan, amortisman ve yapılan tasarruf hesabı yapılmıştır. Ayrıca çalışmada yoğunlaştırılmış sistemler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Parabolic collectors are thermal systems used in high temperature applications and concentrate solar energy to a certain center. Concentrating systems can be used to generate steam at high temperatures by using direct sunlight and can be used in electricity generation or systems where high temperature is needed. The most common condensing thermal systems are cylindrical parabolic trough collectors. These collectors can produce steam up to 250-400°C. The reflective surfaces in the interior of the collectors with a parabolic cross-section focus on a black absorber tube or tubes with sunlight in focus. Electricity is generated from the steam obtained by the heat collected in the liquid circulated in the absorber pipe. Although the system can be located on the east-west, north-south and polar axis, it follows the sun on a single axis in the east-west or north-south direction. In this study, parabolic trough condenser system was used for Isparta organized industrial zone. Calculations have been made for the thermal energy produced by this system and the 10 MW thermal and 2,5 MW electricity to be generated in the steam turbine. The necessary space, depreciation and savings account for the system were made. In addition, information is given about concentrated systems.