Sabah gazetesi (8664-9393 sayılar-inceleme ve seçilmiş metinler)
Sabah newspaper (8664-9393 issues-study and selected texts)
- Tez No: 592870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GENÇ OSMAN GEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1325
Özet
Sabah gazetesinin, II. Meşrutiyet Dönemi sonrasında 30 Ekim 1913-5 Kasım 1915 tarihleri arasında yayımlanan 8664-9393. sayılarının yaklaşık iki yıllık süreçteki macerası çeşitli yönleriyle ele alınmış, ortaya konulmuş ve bilim dünyasına kazandırılmıştır. Bunu yaparken günlük olarak yayımlanan gazetenin her yönüyle incelenebilmesi için sayı numaralarına göre bir içindekiler tablosu oluşturulmakta ve bu sayede günü gününe bütün yazılar (haberler, fıkralar, hikâye ve roman tefrikaları, makaleler, nutuklar, gezi yazıları gibi) çeşitli türlere (numara, tarih, sayfa, yazar adı, yazı adı, yazı türü, yazı hakkında açıklama) ayrılarak tasnif edilmektedir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde 730 sayının 785 sayfalık bir içindekiler tablosu oluşturulmuştur. İçindekiler tablosunda, günü gününe gazeteye yansıyan bütün haberlere ve çeşitli türlerdeki edebî metinlere yer verilmiştir. İkinci bölümde birinci bölümdeki tablodan yola çıkılarak çeşitli sınıflamalar ile tahlili bir fihrist (yazar, tür ve konu bağlamında) bulunmaktadır. Son bölümde ise edebî yazılar başta olmak üzere gazetede yayımlanan 52 adet parça, konusuna göre tasnif edilerek Arap harflerinden Latin harflerine aktarılmıştır. Çalışma sonuç, dizin ve kaynakça ile tamamlanmıştır. Türk tarihine, edebiyatına, kültürüne, medeniyetine ışık tutan bu çalışmada birçok özel konu (Osmanlı'da eğitim, kadın hayatı, idari yönetim, sinema, tiyatro, siyaset, ekonomi vs.) yanında tüm dünyayı ilgilendiren Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı, Çanakkale Muharebeleri gibi milletlerin hayatında derin izler bırakan genel konulardan da söz edilebilmektedir. Ayrıca bu çalışma kapsadığı yıllar açısından şüphesiz Türk harp tarihine ve edebiyatına da katkı sağlayacak önemli bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
After the 2nd Constitutional Monarchy Period of Sabah newspaper, the adventure of 8664-9393 issues published between October 30, 1913 and November 1915 has been discussed in various aspects and presented to the world of science. A table of contents was created according to the number numbers in order to examine every aspect of the daily newspaper. All writings (news, jokes, stories and novels, articles, speeches, travel writings, etc.) are classified into various genres (number, date, page, author name, article name, type of article, explanation about the article). In the first part of the study which consists of three sections, a table of contents of 785 pages of 730 numbers has been formed. In the table of contents, all the news and various types of literary texts that are reflected in the newspaper are included. In the second chapter there is an index (in the context of the author, genre and subject) which is analyzed by various classifications based on the table in the first chapter. In the last section, 52 pieces published in the newspaper, especially literary writings, were classified according to their subject and transferred from Arabic letters to Latin letters. The study was completed with results, index and bibliography. In this study which sheds light on Turkish history, literature, culture and civilization, besides the many special topics (education, women's life, administrative administration, cinema, theater, politics, economy, etc.), the Balkan Wars, World War I, Çanakkale It can also be mentioned about the general issues that leave deep traces in the lives of nations such as the battles. Moreover, this study is undoubtedly an important source that will contribute to Turkish war history and literature in terms of the years it covers.